Përfaqësuesi i futbollit të Bosnjë-Hercegovinës, Amir Hadžiahmetoviç, u bë lojtari i ri i gjigantit turk Beşiktaş

Përfaqësuesi i futbollit të Bosnjë-Hercegovinës, Amir Hadžiahmetoviç, u bë lojtari i ri i gjigantit turk Beşiktaş.

Njëzet e pesë vjeçari Haxhiahmetoviç u largua kështu pas shtatë vitesh nga Konyaspori, ku kishte rolin e zëvendëskapitenit dhe në 199 ndeshje të luajtura, shënoi 17 gola dhe 16 asistime.

Besiktas njoftoi se ata ranë dakord t’i paguajnë Konyasporit 3.2 milionë euro dhe 20 për qind të shitjes së radhës, ndërsa Haxhiahmetoviç nënshkroi kontratë deri në verën e vitit 2027.

Besiktas ka bërë të ditur publikisht edhe rrogën që do ta ketë Haxhiahmetoviq në atë klub. Ai këtë sezon do të fitojë 580 mijë euro dhe në sezonet në vijim 1 milion e 160 mijë euro.
Pas njoftimit të sotëm të transferimit, edhe Željezniçar po i fërkon duart i kënaqur.

Haxhiahmetoviç u rrit në Željeznichar dhe në shkurt 2016 u transferua në Konyaspor për gjysmë milioni euro, dhe me një përqindje të shitjes së radhës.

Ndonëse asnjëherë nuk është bërë e ditur publikisht se sa përqind e transferimit i takon Željezniçarit, Klix.ba mëson se bëhet fjalë për një shifër prej 15 për qind.

Prej ditësh flitet se është një përqindje prej 20 për qind, por siç mësuam, kjo shumë vlen vetëm në rast se Konyaspor ia shet një klubi jashtë Turqisë, ndërsa në rastin e kalimit të Haxhiahmetoviqit në një klub nga Turqia. Željezničar ka të drejtën e 15 për qind të transferimit.

Kjo do të thotë se së shpejti në arkat e bluve do të mbërrijnë 936 mijë KM, gjë që do të lehtësojë shumë situatën shumë të keqe financiare të klubit nga Grbavica.

Kategoritë
Sport