Përmbushja e ëndrrave në kuptimin e vërtetë të fjalës: Shihni se si portieri i kombëtares kroate Livakoviç brohoriti në Botërorin e 2006-ës

Jo shumë kohë më parë, në vitin 2006, portieri i kombëtares kroate Dominik Livakoviç brohorisi Flakët në Kupën e Botës në Gjermani nga tribunat, dhe 16 vjet më vonë, ai është portieri i parë i kombëtares së tij dhe aktualisht një nga favoritët për të fituar titullin e portierit më të mirë në turne.

Faqja në Instagram Love Croatia ka publikuar një video nga Botërori i Gjermanisë në vitin 2006, ku shihet se Livakoviç, atëherë 11 vjeç, brohorit për atdheun e tij në një eufori të madhe dhe i mbështet nga tribuna.

“Njeriu nga tribuna. Ky është heroi ynë Dominik Livakoviq në Kupën e Botës në vitin 2006. Ai vetëm ëndërronte dhe ja ku e ka çuar ëndrra e tij…”, shkruan ai në faqen e përmendur.
Interesante e këtij portieri është se futbolli nuk ka qenë dashuria e tij e parë dhe para karrierës “mes shtyllave”, ka luajtur basketboll dhe në vitin 2007 ka hyrë në botën e futbollit.

Një vit pas Botërorit në Gjermani, ku kishte ëndrra të mëdha si djalë, ai filloi rrugëtimin që e çoi sot në gjysmëfinalen e përzgjedhjeve më të mira të botës.

Sa i përket karrierës, në vitin 2012 kaloi në NK Zagreb, për të cilin mbrojti deri në vitin 2015, dhe me lojëra të mira fitoi një transferim te Dinamo dhe sot është portieri i parë i këtij klubi më të suksesshëm kroat.

https://www.instagram.com/reel/CmBnTc7oVi5/?utm_source=ig_embed&ig_rid=dd14d8aa-e564-41df-9d61-ca851a590d41

 

Livakoviç aktualisht është emri i parë i kombëtares kroate në Botërorin e Katarit dhe e ruajti rrjetën me një mbrojtje të shkëlqyer, fillimisht në ndeshjen vendimtare të fazës së grupeve kundër Belgjikës, pas së cilës ishte hero në fitoret ndaj Japonia dhe Brazili, të dyja pas penalltive në të cilat ai dominoi.

Mediat kroate kanë publikuar sot informacione se Bayern është i interesuar për shërbimet e tij dhe se kampioni aktual gjerman do të tentojë ta sjellë Livakoviçin në radhët e tyre tashmë në janar, e gjitha kjo për shkak të dëmtimit të Neuerit, që do ta mbajë jashtë fushës deri në fund të sezonit. .

Kategoritë
Sport