Përshkallëzohen tensionet teksa Kina lëshon raketa rreth Tajvanit

Forcat raketore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLA) lëshuan “lloje të shumta raketash konvencionale në disa rajone detare të përcaktuara në lindje të Tajvanit, duke goditur me saktësi objektivat”

Në demonstrim fuqie dhe zemërimi kundër vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi në Tajvan, ushtria kineze sot lëshoi raketa rreth ishullit të vetëqeverisur.

Forcat raketore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLA) lëshuan “lloje të shumta raketash konvencionale në disa rajone detare të përcaktuara në lindje të Tajvanit, duke goditur me saktësi objektivat”, raportoi e përditshmja shtetërore kineze “Global Times”.

“Lançimet e raketave testuan saktësinë e goditjes së forcave raketore dhe aftësitë e refuzimit të zonës”, tha zëdhënësi i PLA-së, duke shtuar se “kontrolli relevant detar dhe i hapësirës ajrore në brigjet lindore të ishullit Tajvan është hequr që kur stërvitjet me raketa të drejtpërdrejta kanë goditur objektivat me saktësi”.

Disa video në mediat sociale treguan tym që dilte nga majat më jugore që duket të jetë një vend i armatimit kinez nga ku po lëshohen raketat.

Aktivitete të trazuara tokësore, ajrore dhe detare u raportuan nga ishulli Pingtan, një nga pikat më të afërta të Kinës kontinentale me Tajvanin, në provincën Fujian.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit konfirmoi se ushtria kineze ka lëshuar “disa raketa balistike në ujë rreth verilindjes dhe jugperëndimit të Tajvanit”.

“Ushtria kombëtare (tajvaneze) e kuptoi menjëherë dinamikën e lançimit, aktivizoi sistemet përkatëse të mbrojtjes dhe forcoi gatishmërinë luftarake”, tha ministria.

Kina ka organizuar stërvitje masive ushtarake rreth Tajvanit, të cilin Pekini e konsideron provincën e saj të shkëputur, nga e enjtja deri të dielën.

Përgjigjja ushtarake vjen pasi Pelosi zbarkoi në ishullin e vetëqeverisur të martën mbrëma në një vizitë të paparalajmëruar duke shkaktuar zemërimin e Pekinit, i cili e sheh atë si shkelje të integritetit të tij territorial.

Kategoritë
BotaLajme