Pezullohet trafiku i anijeve në Bosfor, shkak rrëzimi i anijes së mallrave që vinte nga Ukraina

Anija e mallrave “Lady Zehma”, e cila pati një defekt në timonin gjatë lundrimit nga Ukraina në Stamboll, u rrëzua. Anijet e shpëtimit u dërguan në rajon për anijen, e cila mund të ndalojë 100 metra nga bregu, ndërsa trafiku i anijeve në Bosfor u pezullua.

Trafiku i anijeve në Ngushticën e Bosforit u ndërpre pasi anija e mallrave 173 metra e gjatë, “Lady Zehma”, u rrëzua për shkak të një defekti në timon.

Informacioni u transmetua nga kompania turke e anijeve Tribeca.

Zyra e guvernatorit të Stambollit tha se roja bregdetare turke po ndihmon anijen e ngarkesave dhe nuk është raportuar për të lënduar.

Sipas qendrës së përbashkët të koordinimit të OKB-së, Ukrainës, Rusisë dhe Turqisë për eksportin e grurit ukrainas, “Lady Zehma” lundroi më 30 gusht nga Chornomorsk në Ukrainë me destinacion  Ravennan në Itali, duke transportuar 3000 ton misër.

Kategoritë
BotaLajme