Pilotët rusë u përpoqën të “luftonin” avionët amerikanë në ajër mbi Siri

Pilotët rusë u përpoqën të “luftonin” avionët amerikanë mbi Siri, sipas një zëdhënësi të Komandës Qendrore të SHBA-së, pjesë e një modeli të fundit të sjelljes më agresive.

Përpjekjet erdhën në disa raste të fundit të sjelljes agresive nga pilotët rusë, tha Kol. Joe Buccino.

Pilotët rusë nuk duket se po përpiqen të rrëzojnë aeroplanët amerikanë, tha një zyrtar amerikan për CNN, por ata mund të përpiqen të “provokojnë” SHBA-në dhe të “na tërheqin në një incident ndërkombëtar”.

Një video e publikuar nga Komanda Qendrore e SHBA më 2 prill tregon një avion luftarak rus SU-35 duke kryer një përgjim “të pasigurt dhe joprofesional” të një avioni luftarak amerikan F-16.

Një video tjetër nga 18 prilli tregon një avion luftarak rus duke shkelur hapësirën ajrore të koalicionit dhe duke u afruar në 600 metra nga një avion amerikan, një distancë që një avion luftarak mund të kalojë në sekonda.

Gjatë viteve të fundit, SHBA dhe Rusia kanë përdorur një linjë dekonflikti midis dy ushtrive në Siri për të shmangur gabimet e paqëllimshme ose takimet që mund të çojnë pa dashje në përshkallëzim.

Zyrtarët amerikanë kanë kontaktuar me homologët e tyre rusë për incidentet e fundit dhe rusët janë përgjigjur, tha zyrtari, por “asnjëherë në një mënyrë për të pranuar incidentin”.

Që nga fillimi i marsit, avionët rusë kanë shkelur protokollet e dekonfliktit gjithsej 85 herë, tha zyrtari, duke përfshirë fluturimin shumë afër bazave të koalicionit, dështimin për të arritur në vijën e dekonfliktit dhe më shumë.

Ai përfshin gjithashtu 26 raste në të cilat avionë të armatosur rusë fluturuan mbi pozicionet e SHBA dhe koalicionit në Siri.

“Duket se është në përputhje me mënyrën e re të punës”, tha zyrtari. Pilotët amerikanë refuzuan të marrin pjesë në luftime dhe po ndjekin protokollin e masave kundër konfliktit, shtoi zyrtari.

SHBA ka rreth 900 trupa në Siri si pjesë e fushatës së vazhdueshme për të mposhtur ISIL.

Sjellje më agresive nga pilotët rusë ka ndodhur edhe jashtë Sirisë.

Në mars, një avion luftarak rus SU-27 u përplas me një dron amerikan MQ-9 Reaper në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin e Zi.

Përplasja dëmtoi helikën e dronit, duke e detyruar atë në ujë në një incident që SHBA e përshkruan si “të pasigurt, joprofesional” dhe madje “të pamatur”.

“Është shqetësuese sepse rrit rrezikun e keqvlerësimit dhe duke pasur parasysh incidentet si përgjimi MQ-9 dhe rrëzimi i mëpasshëm mbi Detin e Zi, nuk është lloji i sjelljes që do të prisja nga një forcë ajrore profesioniste,” komandanti i Forcave Ajrore të SHBA Lt. Gjenerali Alexus Grynkewich tha në një deklaratë në fillim të këtij muaji.

Rusia më pas u dha çmime shtetërore pilotëve të avionëve rusë.

Kategoritë
BotaLajme