Piloti nga Serbia u plagos në një sulm ndaj një helikopteri të OKB-së në Nigeri

Piloti serb Boro Gjukiq (60) u plagos rëndë kur u sulmua helikopteri i Kombeve të Bashkuara me të cilin po pilotonte. Gjukiç pilotoi një helikopter të marrë me qira nga një kompani gjermane nga programi ushqimor i OKB-së.

Siç raportojnë mediat serbe, Gjukiq është plagosur rëndë, por i është nënshtruar një operacioni dhe aktualisht ndodhet në spital në gjendje të qëndrueshme. Ai ka lindur në vitin 1962 në Čurug dhe është polic në pension.

OKB-ja dhe ushtria nigeriane thanë se një ushtar renegat vrau një punonjës të ndihmës, një ushtar dhe plagosi një pilot në një incident në Nigerinë verilindore.

OKB-ja tha të premten se një “ushtar i dukshëm renegat” kishte vrarë një punonjës ndihmës të punësuar nga organizata franceze Medecins du Monde në Damboa, shteti Borno, por nuk dha detaje për kombësinë e viktimës.

“I njëjti ushtar vrau gjithashtu një ushtar tjetër dhe plagosi bashkë-pilotin e një prej helikopterëve të OKB-së”, tha një zëdhënës ushtarak.

As ushtria dhe as OKB-ja nuk dhanë një arsye për të shtënat, por ushtria tha se po hetonte.

Kategoritë
LajmeRajoni