Pilotja praktikante, 21-vjeçarja britanike vdes disa ditë pasi u pickua në ballë nga një mushkonjë në Antwerp të Belgjikës

Një pilote praktikante vdiq pasi ajo u pickua nga një mushkonjë dhe zhvilloi një infeksion që u përhap në trurin e saj, ka zbuluar një hetim.

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, Oriana Pepper nga Bury St Edmunds në Suffolk, “nuk i pëlqente asgjë më shumë se të fluturonte” dhe ishte në rrugë të mbarë për t’u kualifikuar si pilot i linjës ajrore komerciale kur vdiq.

Siç bëhet e ditur, 21-vjeçarja kishte kaluar provimet e saj teorike në programin easyJet në Oksford dhe më pas kishte shkuar në Belgjikë për vlerësimet e saj të instrumenteve.

Por ndërsa ishte në Antwerp ajo u pickua nga një mushkonjë në ballin e saj, nga syri i saj i djathtë, është thënë në një seancë të së mërkurës në Ipswich.

Kur vendi i pickuar u fry dhe u infektua, ajo shkoi në spital më 7 korrik 2021 dhe iu dhanë disa antibiotikë.

Por dy ditë më vonë ajo u rrëzua duke e bërë të dashurin e saj, James Hall, ta kthente me shpejtësi në spital.

Oriana vdiq në spital tre ditë më vonë, më 12 korrik 2021.

Mjeku i lartë i Suffolk, Nigel Parsley tha se Oriana vdiq “si rezultat i një infeksioni serioz të shkaktuar nga një pickim insekti në ballë”.

Sipas tij, “një infeksion ka hyrë në lëkurën e Orianës pas një pickimi nga një insekt. Më pas është futur në arterien karotide të qafës dhe ka çuar në emboli septike në trurin e saj”.

Duke iu drejtuar prindërve të Orianës, Tristan dhe Louisa Pepper, të cilët morën pjesë në hetim, mjekja ligjore tha: “Nuk kam parë kurrë një rast si ky më parë”.

I dashuri i Oriana-s, James, i cili e takoi atë në Phoenix, Arizona, ku ajo po merrte licencat e saj private dhe komerciale të pilotit, tha se ata ishin ‘kafshuar shumë herë pa asnjë reagim’ pasi mbërritën në Antwerp më 20 maj.

“Ne u siguruam nga vendasit se ishte normale për zonën dhe kohën e vitit”, kujton ai.

Kategoritë
BotaLajme