Pjaniç: Lindja e Mesme është e ardhmja e futbollit, ardhja e Ronaldos në Arabi nuk më befasoi

Bh. Kombëtarja Miralem Pjanić thotë se Lindja e Mesme është e ardhmja e futbollit dhe se vendet në këtë pjesë të botës kanë çfarë t’u ofrojnë futbollistëve.

Pjanić ka qenë rezident në Emiratet e Bashkuara Arabe që nga shtatori kur mbërriti në Al Sharjah nga Barcelona.

“Jam i lumtur në Emiratet e Bashkuara Arabe, jetoj këtu në Dubai dhe jam shumë entuziast. Dua të bëj më të mirën time dhe të fitoj titujt që mund të fitohen, dua të hyj në Ligën e Kampionëve Aziatik. Cilësia e futbollit është mirë, padyshim që është ndryshe nga evropiani, por ne më pëlqejnë Emirates, organizimi është i madh, kemi një trajner të mirë dhe jam i befasuar shumë pozitivisht”, tha Pjainć për Tuttosport.

Më pas, ai iu përgjigj pyetjeve se si e sheh Lindjen e Mesme në të ardhmen në kontekstin e futbollit.

“Cristiano shkoi te Al-Nassr, i cili është një klub shumë ambicioz. Jam i sigurt se Lindja e Mesme do të jetë e ardhmja e futbollit, ka vende që kanë diçka për të ofruar, por potenciali i plotë ende nuk ka dalë në plan të parë. Me siguri edhe atje futbolli do të zhvillohet shumë, prandaj them se zgjedhja e Cristiano-s nuk më befasoi aspak. Niveli i futbollit në Arabi nuk është aq i lehtë sa mendojnë njerëzit dhe vendimi i tij do të sjellë një rritje të madhe të futbollit në i gjithë vendi si dhe mes fëmijëve arabë”, tha Pjanić.

Më pas, ai tha se e ndjek nga afër Serinë A të Italisë dhe i ka parë të gjitha ndeshjet e Juventusit këtë sezon.

“Nuk më habiti se si u kthye Juventusi. E dija dhe e njoftova më herët. Në fillim djemtë kaluan një periudhë shumë të komplikuar, por kur bie në këtë lloj krize, ku luan kundër PSG-së ose ndonjë skuadër më e keqe në Itali, gjithçka duket se është në të njëjtin nivel, dhe kjo sepse në skuadër hyn frika dhe pasiguria. Nuk mund të tregosh çfarë të duash dhe nuk është e lehtë të dalësh prej saj”, tha Pjaniç dhe shtoi. fund:

“Gjithmonë kam thënë se askush nuk mund ta kthejë një situatë të tillë më mirë se Allegri. Sot dëgjoj njerëz që kritikojnë më pak, situata është më e qetë, sa i përket anës sportive sepse Allegri e ktheu Juventusin në rrugën e duhur. Por ki kujdes sepse janë luajtur vetëm 17 ndeshje, dhe tani vjen pjesa më e vështirë. Së pari, është ende e hapur dhe duhet të qëndroni në tokë dhe të punoni shumë në të njëjtën mënyrë dhe të grumbulloni pikë.”

Kategoritë
Sport