Po vazhdojnë fushatat kundër Erdoganit në mediat botërore, në këtë fushatë iu bashkua edhe revista gjermane

Duke filluar me The Wall Street Journal dhe duke vazhduar me The Economist, Bloomberg dhe The Washington Post, seria e skandaleve u shtri në Gjermani. Revista Stern doli para lexuesve të saj me një kopertinë të turpshme si ‘Zjarrvënës Erdogan’.

Më pak se katër muaj kanë mbetur nga zgjedhjet, të cilat janë planifikuar të mbahen më 14 maj në Turqi, dhe revistat dhe gazetat e botuara në vendet perëndimore tashmë kanë filluar të dalin para lexuesve me tituj skandaloz. Artikujt e tij në gazetën amerikane Wall Street Journal, britaniken The Economist, botimin e Bloomberg dhe Washington Post u ndoqën së fundi nga revista gjermane Stern.

Nën artikullin e titulluar ‘Mesazhi zgjedhor i NATO-s Erdoganit’ botuar në gazetën amerikane The Wall Street Journal, kishte firmën e një emri të njohur: John Bolton. Bolton, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare në epokën e Donald Trump, propozoi në artikullin e tij të 16 janarit që Turqia të hiqej nga NATO nëse presidenti Rexhep Tajip Erdogan fiton zgjedhjet. Artikulli që bëri bujë të madhe u pasua nga kopertina e revistës The Economist.

British Economist mbante në kopertinën e tij presidentin Erdogan më 19 janar. Ankaraja ka reaguar shumë ashpër ndaj revistës, e cila përdorte një titull skandaloz si ‘duke iu afruar diktaturës në Turqi’.

Presidenti Erdogan bëri deklaratën: “A e përcakton revista britanike fatin e Turqisë? Kombi im e përcakton atë. Çfarëdo që të thotë kombi im, do të ndodhë në Turqi. Revista britanike nuk mund të përcaktojë fatin e Turqisë.”

Djegia e Kuranit të Shenjtë në Stokholm, kryeqyteti i Suedisë, më 21 janar dhe reagimi i qartë i Turqisë ndaj skandalit ishin kryefjalë e mediave botërore. Erdogan tha se Suedia nuk duhet të presë mbështetje nga Ankaraja për anëtarësimin në NATO.

Disa orë pasi u bë kjo deklaratë, në transmetuesin amerikan Bloomberg u shfaq një artikull me titull “NATO nuk duhet të lejojë Erdoganin të vonojë zgjerimin”. Artikulli skandaloz në Bloomberg është publikuar edhe në gazetën amerikane Washington Post.

Stern iu bashkua zinxhirit të kopertinës së skandalit të revistës gjermane që synonte Erdoganin
Artikulli skandaloz që e përshkruan Turqinë si “kokëfortë” përballë anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës argumentoi se Ankaraja gjithashtu bëri kërkesa “mashtruese”.

Duke pretenduar se presidenti Erdogan kishte pak arsye për t’u tërhequr përpara zgjedhjeve, Bloomberg pretendoi se qëndrimi pa kompromis i Turqisë rrezikonte jo vetëm anëtarësimin në aleancë të vendeve skandinave, por edhe sigurinë e Evropës.

Duke deklaruar se Suedia dhe Finlanda, të cilat lanë mënjanë neutralitetin e tyre për t’u anëtarësuar në NATO, janë tashmë në një pozitë shumë të cenueshme, Bloomberg shkroi se SHBA dhe Evropa duhet të zgjidhin ngërçin. Mediat amerikane, të cilat i kërkuan liderit amerikan Joe Biden të ndërhynin dhe anëtarëve të NATO-s të bënin presion ndaj Presidentit Erdogan, argumentuan se nëse Ankaraja rezistonte, Kongresi amerikan duhet të përgjigjet duke pezulluar shitjen e F-16.

Duke shkuar më tej, Bloomberg kërkoi që pjesëmarrja e Turqisë në stërvitjet e NATO-s të reduktohej dhe Erdogan të përjashtohej në samitin historik të NATO-s në korrik.
Organi i medias argumentoi se largimi i paprecedentë i Turqisë nga aleanca ushtarake duhet të jetë gjithashtu në tryezë.

Artikulli i Bloomberg përfundon me fjalinë: “Mesazhi duhet të jetë i qartë: një anëtar që dëmton me vetëdije sigurinë e NATO-s nuk është aspak aleat”.

Kategoritë
BotaLajme