Policia amerikane njoftoi se kanë hyrë në shtëpinë e gabuar dhe kanë vrarë një njeri të pafajshëm

Oficerët e policisë nga shteti amerikan i Nju Meksikos vranë një burrë të pafajshëm në shtëpinë e tij kur, për të parandaluar dhunën në familje, arritën në shtëpinë e gabuar.

Oficerët e policisë së New Mexico kuptuan se ishin në adresën e gabuar pak momente përpara se dera e hyrjes të hapej dhe të plagosnin për vdekje një pronar të armatosur shtëpie, më pas shkëmbyen zjarr me gruan e tij, sipas pamjeve të sapo publikuara nga kamerat e trupit nga 5 prilli.

Robert Dotson, 52 vjeç, u vra nga policia në Farmington, New Mexico më 5 prill, pasi oficerët që iu përgjigjën një raporti të dhunës në familje arritën në shtëpinë e gabuar.

Departamenti i Policisë Farmington publikoi disa video të premten, duke përfshirë pamjet e kapura nga kamerat e trupit të veshura nga tre oficerët që qëlluan me armë.
“Edhe një herë ne duam t’i shprehim ngushëllimet tona familjes Dotson dhe si shefi juaj i policisë dua t’ju tregoj se sa keq më vjen që ndodhi kjo tragjedi,” tha shefi i policisë Steven Hebbe në një deklaratë.

Në video shihet një oficer policie që troket tre herë në një derë të zbukuruar me një lepur Pashkë dhe shtiret si oficerë policie. Ndërsa presin, dy oficerët diskutojnë nëse kanë adresën e saktë dhe qeshin kur kuptojnë se është bërë një gabim.

Një oficer më pas mallkon dhe largohet, disa sekonda para se të hapet dera. Oficeri bërtet, “Duart lart!” dhe video tregon Dotson duke ngritur atë që duket të jetë një armë përpara se oficerët të hapin zjarr, duke e hedhur atë në derë.

Gruaja e Dotson së shpejti mund të dëgjohet duke bërtitur “Oh im Zot!” Një oficer mërmëriti, “Ju lutem mos”, para se të ndodhë një tjetër breshëri. Autoritetet thanë se ajo qëlloi në drejtim të oficerëve, të cilët iu përgjigjën zjarrit pa e goditur.

Gruaja e Dotson, e cila nuk e kuptoi se ajo po qëllonte ndaj policisë, nuk është akuzuar për një krim, thanë autoritetet. Në momentin e të shtënave, në katin e sipërm ndodheshin tre fëmijë, thuhet në videon e publikuar.

Policia nuk ka bërë të ditur emrat e efektivëve të përfshirë, të cilët janë vendosur në pushim me pagesë, ndërkohë që policia e shtetit po heton ngjarjen.

Kategoritë
BotaLajme