Politico: Kadyrov dhe shefi i Wagnerit po luajnë një lojë të dyfishtë, Putini mund të përfundojë

Për herë të parë në dy dekada, kundërshtarët e presidentit rus e shohin si gjithnjë e më të mundshme që ai të largohet nga pushteti në të ardhmen e afërt, megjithëse ata nuk pajtohen se si mund të zhvillohet fundi i lojës, kush mund ta zëvendësojë atë dhe kur. Shumë varet nga rrjedha e luftës që kthehet kundër tij dhe minon pathyeshmërinë e tij, shkruan Politico.

Në javët e fundit, përleshja e brendshme e Kremlinit ka dalë në shesh, me të brendshëm që kritikojnë publikisht njëri-tjetrin dhe komandën e lartë ushtarake të Moskës, pasi forcat e demoralizuara ruse janë të detyruara të tërhiqen pas disfatave poshtëruese në Ukrainë dhe mobilizimi është kthyer në një fiasko.

Zyrtarët e lartë tani duket se po përpiqen të përfitojnë nga ndryshimi i peizazhit politik. Vëzhguesit e Kremlinit pretendojnë se jehona e mospajtimit publik në qarqet e elitës ruse, në të cilën marrin pjesë lideri çeçen Ramzan Kadyrov dhe kreu i grupit Wagner Yevgeny Prigozhin, janë të paprecedentë.

“Insajderët e Kremlinit dhe lojtarët e tjerë mendojnë për jetën pas Putinit”
Mikhail Kasyanov, kryeministër i Putinit nga viti 2000 deri në vitin 2004, parashikon se pushteti i presidentit mund të bjerë papritur. “Për tre ose katër muaj, besoj se do të ketë një ndryshim kyç,” tha Kasjanov, i cili tani jeton në mërgim, për Sky News më 30 shtator.

“Unë nuk jam i sigurt nëse ai mund të ikë me të,” vuri në dukje kritiku i Putinit dhe ish-oligarku më i fuqishëm rus Mikhail Khodorkovsky për Politico. “Falë rezistencës së Ukrainës, hapave të gabuar të Rusisë dhe taktikave të papërshtatshme të fushëbetejës, të brendshëm të Kremlinit dhe lojtarë të tjerë të mëdhenj politikë duket se po mendojnë për jetën pas Putinit”, shtoi ai.

Luaj dyfish

Khodorkovsky beson se kjo shpjegon pse disa të brendshëm të Kremlinit duan të jenë në qendër të vëmendjes politike, veçanërisht Kadyrov dhe Prigozhin, përndryshe aleatë të ngushtë të liderit rus. Ata kritikojnë ashpër komandantët ushtarakë rusë, njerëz që i përçmojnë si “gjeneralë të kohës së paqes”.

Ata kërkuan veprime më të forta në Ukrainë. Të dy janë të kujdesshëm që të duken besnikë, por Khodorkovsky dyshon se ata po luajnë një lojë të dyfishtë. “Sot Prigozhin është nën kontrollin e Putinit”, tha Khodorkovsky. “Por ai po përgatitet edhe për jetën pas Putinit. Dhe ai po ndërton një marrëdhënie me Kadyrov”, shton ai.

Prigogine ndryshoi modus operandi. Në fund të shtatorit, ai pranoi për herë të parë se kishte themeluar Grupin Wagner, një njësi paraushtarake ruse e akuzuar për kryerjen e shkeljeve të rënda të të drejtave të njeriut në Afrikë, Siri dhe Ukrainë në emër të Kremlinit. Është një pranim befasues duke pasur parasysh se ai ka paditur mediat në të kaluarën për emërimin e tij si shefin e Wagner.

Tani ai e paraqet veten si dikush që duhet marrë seriozisht si komandant ushtarak dhe përballë kundërsulmit të Ukrainës rreth Kharkiv dhe Kherson, ai duartrokit Kadyrov për kërkesat e tij në mediat sociale për “masa më drastike”, duke përfshirë shpalljen e ligjit ushtarak në Zonat kufitare të Rusisë.

“E mrekullueshme Ramzan, vazhdo kështu”, ka thënë Prigozhin në një postim në rrjetet sociale. “Këta mashtrues duhet të dërgohen përpara këmbëzbathur me automatikë”, shtoi ai.

Kremlini nuk i qortoi ata

Më e rëndësishmja, të dy shmangën dënimin e drejtpërdrejtë të Putinit. Kjo mund t’i shërbejë interesave të Kremlinit – fajësimi i ushtrisë dhe largimi i zemërimit nga Putini, thonë analistët perëndimorë.

Vlen të përmendet se Kremlini nuk e qortoi Prigozhin ose Kadyrov, të cilët javën e kaluar me gëzim njoftuan se ai ishte graduar në gradën e gjenerallejtënant. Pas kërkesës së Kadyrov për përshkallëzim, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha butë gazetarëve në Moskë se “kryetarët e rajonit kanë të drejtë të shprehin këndvështrimin e tyre”.

“Kujdes kë kritikon”

Ekziston një dyshim se është e dobishme për Putinin që Kadyrov dhe Prigozhin të bëjnë thirrje për veprime më ekstreme për t’i bërë udhëheqësit perëndimorë të mendojnë – nëse ata vërtet duan një Rusi pa Putin, që mund të nënkuptojë Rusinë e Kadyrov dhe Prigozhin. Leonid Volkov, shefi i shtabit të Alexei Navalny, liderit të burgosur të opozitës, e përshkruan Prigozhin si “kriminelin më të rrezikshëm në rrethinën e Putinit”.

Sidoqoftë, kushdo që sulmon majën po bën patinazh në akull të hollë. Është vetëm një hap i shkurtër nga sulmi ndaj gjeneralëve rusë dhe ministrit të Mbrojtjes Sergei Shoigu për disfata katastrofike deri në kritikimin e njeriut që i ngriti: Putinin. Peskov paralajmëroi muajin e kaluar se “pikëpamjet kritike janë aktualisht brenda kornizës së ligjit … linja është shumë, shumë e hollë.”

Faqja e lajmeve Meduza raportoi kohët e fundit se yjet në rritje Alexei Dyumin, guvernatori i Tulës, dhe Dmitry Mironov, ish-kreu i rajonit të Yaroslavl dhe një ndihmës i Putinit, po mbështesin në heshtje Kadyrov dhe Prigozhin. Lufta “shkaktoi një garë publike për trashëgimtarë”, vuri në dukje gazetari rus Andrey Pertsev. “Në vitet e fundit, manovrat politike në Rusi janë mbajtur në hije, por në këtë epokë të re, shpalljet me zë të lartë dhe gjestikulacionet politike shumë të dukshme janë përsëri normë,” shkroi ai në një analizë të fundit për Carnegie Endowment, raporton Index.

Kategoritë
BotaLajme