Polonia dhe Hungaria ndaluan importin e grurit ukrainas. BE: Kjo është e papranueshme

Masat e njëanshme nga anëtarët e BE-së janë të papranueshme në fushën e tregtisë, tha një zëdhënës i Komisionit Evropian pasi Polonia dhe Hungaria ndaluan importet e grurit dhe ushqimeve të tjera nga Ukraina për të mbrojtur fermerët e tyre.

Meqenëse pushtimi rus bllokoi disa porte të Detit të Zi, sasi të mëdha drithi ukrainas, më i lirë se ai i prodhuar në Bashkimin Evropian, përfunduan në vendet e Evropës Qendrore për shkak të problemeve logjistike, duke ndikuar në çmimet dhe shitjet e fermerëve vendas.

“Politika tregtare në juridiksionin e BE-së”

Çështja është një problem politik për partinë nacionaliste në pushtet të Polonisë Pravo i Pravda (PiS) në një vit zgjedhor për shkak të pakënaqësisë midis popullsisë në zonat rurale, zakonisht të favorshme për PiS.

“Ne jemi të vetëdijshëm për njoftimet e Polonisë dhe Hungarisë në lidhje me ndalimin e importit të drithërave dhe produkteve të tjera bujqësore nga Ukraina”, thuhet në deklaratën e dërguar nga zëdhënësi i Komisionit Evropian me e-mail. “Në këtë kontekst, është e rëndësishme të theksohet se politika tregtare është kompetencë ekskluzive e BE-së dhe për këtë arsye veprimet e njëanshme nuk janë të pranueshme. Në kohë të tilla sfiduese, është thelbësore të koordinohen dhe harmonizohen të gjitha vendimet brenda BE-së,” shtoi ai.

Ndalimi polak, i cili hyri në fuqi të shtunën mbrëma, do të zbatohet gjithashtu për tranzitin e këtyre produkteve përmes vendit, tha të dielën Ministri i Zhvillimit dhe Teknologjisë.

Ndalim total

“Ndalimi është i plotë, duke përfshirë ndalimin e tranzitit përmes Polonisë,” shkroi Waldemar Buda në Twitter, duke shtuar se ai do të bisedonte me palën ukrainase për krijimin e një sistemi që do të siguronte që mallrat të kalojnë vetëm përmes Polonisë dhe të mos përfundojnë në treg lokal.

Ministria e Politikës Bujqësore dhe Ushqimit të Ukrainës tha se ndalimi polak binte ndesh me marrëveshjet ekzistuese dypalëshe të eksportit dhe i bëri thirrje Varshavës për bisedime për të zgjidhur çështjen.

Agjencia shtetërore e lajmeve ukrainase Ukrinform njoftoi se ministrat ukrainas dhe polakë do të takohen të hënën në Poloni dhe se fokusi do të jetë në marrëveshjen për tranzitin e drithit dhe produkteve të tjera ushqimore.

Transit nëpër Poloni

Ukraina eksporton shumicën e produkteve të saj bujqësore, veçanërisht drithërat, përmes porteve të Detit të Zi, të cilat u zhbllokuan në korrik sipas një marrëveshjeje midis Ukrainës, Rusisë, Turqisë dhe OKB-së. Rreth tre milionë tonë drithë largohen nga Ukraina çdo muaj përmes korridorit të Detit të Zi dhe vetëm deri në 200 mijë ton prej tyre eksportohen përmes territorit polak, sipas ministrisë ukrainase.

Ministri ukrainas i Bujqësisë Mykola Solskyi tha në fundjavë se 500 deri në 700 mijë tonë produkte të ndryshme bujqësore, duke përfshirë drithëra, vaj vegjetal, sheqer, vezë, mish etj., kalojnë kufirin me Poloninë çdo muaj.

Qeveria e kryeministrit hungarez Viktor Orbán iu bashkua Polonisë të shtunën, duke theksuar se status quo-ja do të shkaktonte dëme të rënda për fermerët vendas. Qeveria hungareze ka njoftuar se shpreson për ndryshime rregullatore në nivel të BE-së, duke përfshirë një rishqyrtim të tarifave për produktet ukrainase që janë hequr.

Kategoritë
BotaLajme