Polonia i kërkon Gjermanisë shumë marramendëse si dëmshpërblim për dëmet e luftës

Polonia vlerëson se humbjet që pësoi gjatë Luftës së Dytë Botërore për shkak të Gjermanisë arrijnë në 1.3 trilion euro, tha sot kreu i partisë nacionaliste në pushtet duke shtuar se Varshava do të kërkonte zyrtarisht dëmshpërblim.

Ndërkohë, partneri më i madh tregtar i Polonisë dhe gjithashtu një anëtar i Bashkimit Evropian dhe NATO-s, Gjermania ka thënë në të kaluarën se të gjitha pretendimet ekonomike të lidhura me Luftën e Dytë Botërore janë zgjidhur.

Vlerësimi i ri i detyrimit të Gjermanisë është më i lartë se 850 miliardë dollarë që një ligjvënës i partisë në pushtet kishte bërë në vitin 2019. Partia në pushtet Ligj dhe Drejtësi (PiS) ka kërkuar vazhdimisht dëmshpërblime që nga marrja e pushtetit në 2015, por Polonia nuk ka kërkuar zyrtarisht diçka të tillë.

“Shuma e paraqitur u miratua duke përdorur metodën më të kufizuar, konservatore, pasi ndryshe mund të rritej edhe më tepër”, tha kreu i PiS Jaroslaë Kaczynski në një konferencë për shtyp.

Qëndrimi agresiv ndaj Gjermanisë, i përdorur shpesh nga PiS për të mobilizuar audiencën e tyre elektorale, ka tensionuar marrëdhëniet me Berlinin. Ai është intensifikuar që nga pushtimi rus i Ukrainës mes kritikave për mbështetjen e Berlinit në gazin rus dhe pengesave për të ndihmuar Kievin.

Rreth gjashtë milionë polakë, duke përfshirë tre milionë hebrenj, u vranë gjatë luftës dhe Varshava u shkatërrua pas një kryengritjeje në 1944, në të cilën vdiqën rreth 200,000 civilë.

Qeveria gjermane dhe ministria e jashtme nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment.

Në vitin 1953, qeveria e atëhershme komuniste e Polonisë kishte hequr dorë nga të gjitha pretendimet për reparacionet e luftës nën presionin e Bashkimit Sovjetik, i cili donte të çlironte Gjermaninë Lindore, gjithashtu një satelit sovjetik, nga çdo borxh. PiS thotë se marrëveshja është e pavlefshme sepse Polonia nuk mund të negocionte një kompensim të drejtë.

Donald Tusk, kreu i partisë kryesore opozitare Platforma Qytetare, tha sot se njoftimi i Kaczynskit “nuk kishte të bënte me reparacionet”.

“Ka të bëjë me fushatën e brendshme politike për të rindërtuar mbështetjen për partinë në pushtet,” tha ai.

 

Kategoritë
BotaLajme