Portieri i lënduar iranian vazhdoi ndeshjen,Fansat në Twitter janë të tmerruar

Pjesa e parë e ndeshjes së raundit të parë të Grupit B të Kupës së Botës mes Anglisë dhe Iranit u zgjat me 14 minuta për shkak të një dëmtimi të rëndë të portierit iranian Alireza Beiranvand. Në minutën e 9-të ai pati një përplasje të tmerrshme me shokun e skuadrës, pas së cilës ai qëndroi i shtrirë në lëndinë për dhjetë minuta.

Beiranvand kishte një hundë të gjakosur që dukej shumë e fryrë, ai dukej i çorientuar dhe mjekëve iranianë iu deshën shumë kohë për ta ndihmuar. Trajneri Carlos Quieroz ngriti menjëherë portierin rezervë Hossein Hosseini dhe për habinë e të gjithëve Beiranvand vazhdoi ndeshjen pasi u tha mjekëve se ishte mirë.

Shtrihu në lëndinë dhe kërkoi një zëvendësim
Ndeshja vazhdoi, vetëm që Beiranvand pas pak çastesh u shtri me shpinë në terren dhe i bëri shenjë pankinës se nuk mund ta vazhdonte ndeshjen. Vendimi i mjekëve iranianë për të lejuar portierin e tyre të vazhdojë ndeshjen pas një goditjeje të tillë në kokë tmerroi tifozët dhe ish-futbollistët në rrjetet sociale.

“Protokolli i tronditjes është një shaka. Po rregulli që nëse ka ndonjë dyshim për shëndetin e një lojtari, ai nuk mund të vazhdojë të luajë? Futbollit nuk i intereson aspak shëndeti i futbollistëve”, ka shkruar ish-futbollisti anglez Chris. Sutton, pasi fansat u mrekulluan nga vendimi i mjekut.

“Është absolutisht e çmendur që futbolli ende i lejon lojtarët të luajnë pas këtyre llojeve të përplasjeve. Është koha për të futur zëvendësime të përkohshme për të lejuar mjekët të përcaktojnë se çfarë nuk shkon me lojtarin dhe nëse ai mund të vazhdojë të luajë. Sigurisht që çdo lojtar do të thotë se mund të vazhdojë. “, ka shkruar një fans dhe këto janë disa nga komentet:

“Është çmenduri që e lanë të përpiqej të vazhdonte. Kushdo me sy mund ta shihte se ishte loja për të. Më vjen keq për të, por ishte shumë e qartë se ai nuk e dinte se ku ishte.”

Kategoritë
Sport