Portugezi shpëtoi delen nga zjarri – dhe u bë i famshëm menjëherë!

Në fakt, portugezi João Paulo Ruivo (22) thjesht donte të shpëtonte delet nga një zjarr në pyll në fshatin portugez të Boa Vista pranë qytetit Leiria.

Më pas ai u fotografua nga një fotograf dhe fotoja bëri xhiron e botës dhe tani është “prezantuese e asaj që po ndodh” gjatë së madhe të të nxehtit që ka përfshirë Portugalinë.

Kështu Ruivo tani është i famshëm në botë dhe po konsiderohet si “heroi i verës së nxehtë”.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, së bashku me nipin e tij, ai mundi të shpëtonte rreth 20 dele dhe 40 dhi nga mbytja e sigurt nga zjarri.

Nuk ishte e lehtë, ka thënë portugezi për gazetën spanjolle “El Pais”.

Ndërkohë thuhet se delja që mban mbi supe në foto është plagosur.

Për Ruivon, megjithatë, fama e tij e papritur nuk është aspak e këndshme.

“Atë ditë doja vetëm të ndihmoja”, thotë ai për “El Pais”. “Nuk është e drejtë të bëhesh i famshëm për shkak të zjarrit”, thotë ai me modesti.

Përkundrazi, të gjithë ndihmësit duhet të vlerësohen si heronj – veçanërisht zjarrfikësit që kanë qenë në ato zona për ditë të tëra.

Kategoritë
BotaLajme