Pothuajse e gjithë Ukraina është në errësirë,të gjitha termocentralet janë mbyllur

Sulmi i dhunshëm me raketa ruse i sotëm në infrastrukturën energjetike të Ukrainës la pa energji shumicën e termocentraleve, si dhe shumicën dërrmuese të ukrainasve, njoftoi Ministria e Energjisë e Ukrainës në Facebook këtë mbrëmje.

“Sulmi i sotëm me raketa çoi në çaktivizimin e përkohshëm të të gjitha centraleve bërthamore dhe të shumicës së termocentraleve dhe hidrocentraleve. U dëmtuan gjithashtu objektet e transferimit të energjisë. Për shkak të kësaj, shumica dërrmuese e konsumatorëve të energjisë elektrike në vend mbetën pa energji elektrike. Mungesa energjia elektrike mund të ndikojë gjithashtu në disponueshmërinë e ngrohjes dhe ujit”, njoftoi ministria.

Inxhinierët po punojnë për riparimet e infrastrukturës elektrike, por për shkak të shkallës së shkatërrimit, riparimet do të kërkojnë kohë, njoftoi ministria. Sot, le t’ju kujtojmë, Rusia lëshoi ​​rreth 70 raketa në Ukrainë. Objektivi kryesor ishte infrastruktura kritike e energjisë.

Kategoritë
BotaLajme