Presidenti Erdoğan pret në takim kreun e Këshillit të Lartë të Shtetit të Libisë

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan dhe Khalid al-Mishri mbajtën takim me dyer të mbyllura në kryeqytetin turk Ankara

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan priti sot kreun e Këshillit të Lartë të Shtetit të Libisë Khalid Al-Mishri në kompleksin presidencial në kryeqytetin Ankara, raporton Anadolu Agency (AA).

Asnjë informacion i mëtejshëm nuk u nda për takimin, i cili ishte i mbyllur për shtyp.

Al-Mishri të martën u takua veçmas në Ankara me ministrin e Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu dhe ministrin e Mbrojtjes Hulusi Akar.

Më 1 gusht, al-Mishri u rizgjodh në krye të Këshillit të Lartë të Shtetit të Libisë për një mandat të pestë.

Libia është goditur nga trazirat dhe ndarjet që nga rrëzimi i sundimtarit të ndjerë Muammar Gaddafi në vitin 2011.

Bisedimet e sponsorizuara nga OKB-ja midis rivalëve për të rënë dakord mbi një kornizë kushtetuese për të mbajtur zgjedhjet e shumëpritura ende nuk kanë dhënë fryt.

Kategoritë
BotaLajme