Presidenti gjerman: Vite të vështira po vijnë

Pushtimi rus i Ukrainës e ka zhytur Evropën në një epokë pasigurie, ka thënë presidenti gjerman, sipas Al Jazeera.

“Kur shikojmë Rusinë e sotme, nuk ka vend për ëndrra të vjetra”, tha Presidenti Frank-Walter Steinmeier, duke iu referuar ëndrrës së ish-presidentit sovjetik Mikhail Gorbachev për një “shtëpi të përbashkët evropiane”.

“Na ka zhytur gjithashtu në Gjermani në një kohë tjetër, në një pasiguri që mendonim se e kishim kapërcyer: një kohë e shënuar nga lufta, dhuna dhe ikja, nga shqetësimet për zgjerimin e luftës në një zjarr në Evropë”, tha ai.

“Vite më të vështira, vite të vështira po vijnë.”

Presidenti, i cili është nga një krah i socialdemokratëve të Gjermanisë që për një kohë të gjatë argumentonte për lidhje më të ngushta ekonomike me Moskën, tha se pushtimi i 24 shkurtit i kishte prishur këto shpresa.

Kategoritë
BotaLajme