Presion i madh ndaj Biden: A do ta ketë Ukraina ende armën më të fuqishme amerikane?

Një grup prej 16 senatorë amerikanë po i bëjnë presion administratës Biden që të shqyrtojë me kujdes kërkesën e Ukrainës për dronin amerikan Grey Eagle për të luftuar kundër Rusisë dhe i ka kërkuar Pentagonit të shpjegojë pse nuk është bërë përparim në këtë çështje.

Administrata Biden deri më tani ka refuzuar kërkesat për të dërguar dronët e saj më të fundit MQ-1C Grey Eagle, të cilët mund të fluturojnë në 8,000 metra dhe do të përfaqësonin një hap të madh teknologjik për Ukrainën.
Refuzimi u bazua në shqetësimet se dronët mund të rrëzoheshin, nuk ishin thelbësore për përpjekjet luftarake të Ukrainës dhe mund të përshkallëzonin konfliktin, por Pentagoni nuk e ka konfirmuar qëndrimin e tij.

Ukraina ka bërë thirrje të shumta që Shtetet e Bashkuara t’i dërgojnë dronë të fuqishëm dhe, së fundmi, raketa anti-drone, duke shpresuar se Uashingtoni do të ndryshojë kundërshtimin e tij të mëparshëm ndërsa Rusia gjithnjë e më shumë i kthehet dronëve kamikaze dhe sulmeve ndaj infrastrukturës civile.

Senatorët duke përfshirë republikanin Joni Ernst dhe demokratin Joe Manchin, të cilët të dy janë pjesë e Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit, shprehën shqetësimin për kundërshtimin e SHBA ndaj kërkesës, duke thënë se blerja e dronëve të armatosur “kërkon shqyrtim të kujdesshëm”.

Kategoritë
BotaLajme