Priten reshje bore dhe ulje të temperaturës, së bashku me stuhi të fortë në bregdetin e Kroacisë

Gjatë ditës KROACIA do të preket nga një ndryshim i madh i motit, i cili është paralajmëruar nga Instituti Shtetëror Hidrometeorologjik (DHMZ) prej disa ditësh, së bashku me paralajmërime dhe njoftime të veçanta.

Në të njëjtën kohë, Mbrojtja Civile lëshoi ​​një paralajmërim të kuq për nesër për shkak të një stuhie të fortë, vende-vende, me erëra deri në 160 km/h për rajonin e Rijekës dhe zonën e Istrisë perëndimore, Dalmacinë veriore, Kvarner. dhe Kanali Velebit.

Sot bie shi dhe temperatura po bie

Sot do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe kohë pas kohe me reshje shiu, ndonjëherë edhe më të bollshme, sipas parashikimit të fundit të publikuar paraditen e sotme. Temperaturat e ajrit në fund të ditës do të pësojnë rënie të ndjeshme, ndërsa reshjet e shiut fillimisht do të kalojnë me reshje bore dhe bore në zonat malore, njofton DHMZ.

Do të fryjë erë mesatare dhe e fortë jugperëndimore, ndërsa në Adriatik do të fryjë erë shumë e fortë jugore. Në mes të ditës dhe pasdite jugperëndimi do të kthehet në verilindje dhe në fund të ditës në veri të Adriatikut do të ketë stuhi të forta. Temperatura më e lartë ditore e ajrit është ndërmjet 11 dhe 14, kurse në det nga 13 deri në 16 gradë Celsius. Në mbrëmje një ftohje e dukshme në tokë.

Bojan Lipovšćak, meteorolog i televizionit N1, shkruan në parashikimin e tij se ndryshimi i shpejtë i motit është rezultat i depërtimit të ajrit të ftohtë dhe të paqëndrueshëm nga veriu mbi kontinentin evropian, i cili po tërheq anticiklonin që është vendosur mbi Britaninë e Madhe dhe fusha me presion të ulët të ciklonit që po zhvillohet mbi detin Mesdhe.

“Mbi rajonin tonë ka një kufi midis ajrit të ftohtë nga veriu dhe ajrit të ngrohtë nga jugu, i cili po lëviz me shpejtësi në formën e një fronti të ftohtë nga veriperëndimi në juglindje”, shkruan Lipovšćak.

Deri në gjysmë metër borë në pjesë të Kroacisë

Në parashikimin për ditën e dielë ai thotë se na pret mot i vërtetë dimëror, vranësira dhe erëra me reshje shiu në Adriatik, dhe borë e borë në brendësi me formim të mbulesës së borës.

“Në zonat malore do të bjerë deri në 20 cm borë dhe era do të krijojë rrëqethje. Në Adriatikun verior dhe qendror parashikojmë stuhi të fortë deri me stuhi, në bregdetin e Podvelebit me erëra me fuqi uragane. Në jug të Adriatikut, e fortë deri me stuhi jugore me reshje të dendura dhe stuhi, Jugu do të kthehet në stuhi pasdite dhe mbrëmje”, shkruan meteorologu i televizionit N1.

DHMZ bën me dije se nesër në zonën e Likës dhe Gorski Kotarit, vende-vende mund të bjerë deri në gjysmë metër borë. Në Zagreb dhe rrethinë nuk parashikojnë më shumë se dhjetë centimetra, ndërsa në Sllavoni dhe Zagorën dalmate mund të jetë më shumë se 15 centimetra.

Mbulesa e borës, por më e hollë, është gjithashtu e mundur në pjesë të Istrias dhe në bregdetin verior. DHMZ ka dhënë paralajmërime për të gjithë vendin, fillimisht për shkak të erërave të forta dhe të stuhishme, por edhe për shkak të borës dhe shiut. Moti më i rrezikshëm pritet të dielën në Adriatikun verior dhe qendror, ku është në fuqi alarmi i kuq për shkak të stuhive të ngjashme me stuhitë.

“Bisha nga Lindja”

“Temperaturat e mëngjesit në brendësi nga -3 deri në 0, në zonat malore rreth -4, në Adriatikun verior dhe qendror nga 3 deri në 5 dhe në jug dhe në ishuj rreth 8. Temperaturat më të larta ditore në brendësi nga 0 deri në 3, kurse në Adriatik nga 5 deri në 8. Me erë të fortë për shkak të indeksit të lartë të ftohjes, ndjesia e ngrohtësisë do të jetë deri në 5 gradë më e ulët në temperaturën e ajrit”, shkruan Lipovšćak.

Kafshimi i vërtetë i dimrit, siç do ta quajnë anglezët Bisha nga Lindja”, ka shkruar Lipovšćak në parashikimin e tij dhe ka shtuar se moti dimëror do të vazhdojë në fillim të javës së ardhshme kur kohë pas kohe do të ketë borë dhe borë në brendësi. me kohë dhe bie shi në Adriatik.

Paralajmërim i kuq për shkak të një stuhie të fortë në Istria, Kvarner dhe Dalmacinë veriore

Një paralajmërim i kuq është dhënë për nesër, më 26 shkurt, për shkak të një stuhie të fortë me erëra deri në 160 km/h për rajonin e Rijekës dhe zonën e Istrisë perëndimore, Dalmacinë veriore, Kvarnerin dhe Kanalin Velebit. Njoftoi Drejtoria e Mbrojtjes Civile.

Rajoni i Rijekës do të preket nga një stuhi e fortë dhe e stuhishme, veçanërisht në rrëzë të Velebit me erëra si uragane me shpejtësi mbi 120 km/h dhe e njëjta gjë do të ndodhë në zonën e Istrisë perëndimore dhe Dalmacisë veriore. por me fryrje të erës deri në 120 km/h.

Rreziqet për shëndetin dhe jetën

Zona e Kvarnerit do të preket gjithashtu nga një stuhi shumë e fortë dhe e stuhishme me erëra më të forta deri në 150 km/h, ndërsa në vende pritet një stuhi uragani me erëra deri në 165 km/h. zona e Kanalit Velebit.

Moti është shumë i rrezikshëm dhe nënkupton gjendje të lartë shëndetësore, madje edhe të rrezikshëm për jetën, veçanërisht për detarët, si dhe rrezik të konsiderueshëm për dëmtimin e infrastrukturës bregdetare, paralajmëron Drejtoria e Mbrojtjes Civile.

Priten dëmtime të gjera strukturore, ndërprerje të trafikut dhe ndërprerje të furnizimit me energji. Tragetet me shumë mundësi nuk do të lundrojnë, ndaj është e nevojshme të monitorohen informacionet e trafikut.

Rekomandohet marrja e masave vetëmbrojtëse për shkak të rrezikut të shkuljes së pemëve, degëve të thyera dhe mbeturinave fluturuese, si dhe këshillohet shmangia e udhëtimeve dhe qëndrimit pranë zonave të kërcënuara bregdetare.

Paralajmërim portokalli për zonën e Likës

Një paralajmërim portokalli është lëshuar për të dielën dhe për zonën e Likës dhe Dalmacinë qendrore dhe jugore.

Në Likë në zonat më të larta do të fryjë erë e fortë veriore dhe verilindore e fortë, me stuhi me shpejtësi deri në 65 km/h dhe në Dalmacinë qendrore dhe jugore, jugu do të shndërrohet në stuhi pasdite dhe në mbrëmje. orë.

Kategoritë
LajmeRajoni