Profesori i matematikës ka zhvilluar një formulë, ky është futbollisti më i mirë në histori

Pretendohet se ky është një fakt i pakundërshtueshëm.

Ronaldo është ndër ata që konsiderohen më të mirët në futboll, së bashku me Lionel Messin, Diego Maradona dhe Pele.

Sulmuesi i Manchester United është numri një në zemrat dhe mendjet e shumë njerëzve, sepse ai ka dëshmuar aftësitë e tij në liga të shumta dhe kjo është një nga arsyet që ai kryesoi renditjen e profesorit të Oksfordit.

Profesori i matematikës në Oksford, Dr. Tom Crawford zhvilloi indeksin GOAT për të provuar se kush është me të vërtetë futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.

Ronaldo shënoi 100% dhe Messi, Pele, Ferenc Puskas dhe Ronaldo Nazario ishin ndër pesë lojtarët më të mirë për të fituar dy ose më shumë Topa të Artë.

Janë shtatë kritere me të cilat Ronaldo kryeson renditjen. Rekordet dhe titujt e klubeve janë dy të parët, të ndjekur nga titujt ndërkombëtarë dhe ndërkombëtarë, me Topin e Artë, çmimet individuale dhe sezonet e “faktorit X” duke marrë parasysh statistikat e lojtarëve gjatë 5 sezoneve të fundit dhe kontributin e tyre kryesor në fitoret e klubit të tyre, shkruan abcnews.al.

Ish-sulmuesi i Real Madridit, Ronaldo, ka shënuar 815 gola në 1122 paraqitje në karrierë në të gjitha garat, ndërsa legjenda e Barcelonës, Messi ka shënuar 769 gola në 974 ndeshje.

Sa i përket trofeve të klubeve, lojtari i Paris Saint-Germain del në krye, megjithëse Ronaldo ka një fitore më shumë në Champions League dhe tituj kombëtarë në tre vende.

Në nivel ndërkombëtar, sulmuesi portugez është kokë e shpatulla mbi kundërshtarin e tij, duke përfunduar si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave vitin e kaluar. Të dy Leo dhe Krish kanë fituar garat e mëdha në kontinentet e tyre përkatëse: Ronaldo fitoi Euro 2016 dhe Argjentina fitoi Kupën e Amerikës verën e kaluar.

35-vjeçari ka shtatë Topa të Artë, Ronaldo pesë. Të dy shënojnë lartë me faktorin X, por kolektivisht, ishte Ronaldo ai që kryesoi renditjen e profesor Tom Crawford.

Kategoritë
Sport