Protesta kundër luftës në Beograd: “Putini nuk është vëlla, Putini është luftë”

Në Sheshin e Republikës në Beograd, një tubim kundër luftës filloi me një minutë heshtje për shkak të agresionit rus kundër Ukrainës.
Sipas folësit, një minutë heshtje është për të gjitha viktimat, si civilët ukrainas dhe ushtarët që vdiqën duke mbrojtur atdheun e tyre, si dhe për ushtarët rusë që u dërguan në atë luftë.

Është interesant fakti se në takim po valëvitet një flamur i pazakontë bardh-blu-bardhë. Sipas organizatorëve, është flamuri i lëvizjes paqësore të Rusisë dhe, siç shpresojnë protestuesit, flamuri i ardhshëm i atij vendi nga i cili është fshirë ngjyra e kuqe, ngjyra e gjakut dhe agresionit, transmeton Nova.rs.

Në tubimin, ku morën pjesë rreth njëqind qytetarë, mund të shiheshin edhe pankarta me mbishkrimet “Putini nuk është vëlla, Putin është luftë”, “Askush nuk po sulmon Rusinë, pse mobilizimi?”, “Jo luftës. çmenduri”.

Si kujtim, anëtarët e grupit informal të qytetarëve “Rusët, Ukrainasit dhe Bjellorusët së bashku” u mblodhën të mërkurën në Sheshin e Republikës në Beograd për të protestuar kundër, siç theksuan ata, agresionit dhe mobilizimit të kryer nga Presidenti rus Vladimir Putin në Ukrainë. .

Kategoritë
LajmeRajoni