Provokim apo jo? Tenistja atraktive ruse bëri bujë për shkak të fanellës së saj, u paralajmërua

Tenistja ruse Anastasija Potapova erdhi në ndeshjen e Indian Wells me fanellën e klubit të futbollit Spartak nga Moska dhe kështu bëri bujë të vërtetë.

Potapova (21) është paraqitur para ndeshjes kundër amerikanes Jessica Pegula me fanellën e Spartak Moskës. Kjo shkaktoi një skandal mjaft të madh dhe një reagim nga shtëpia ombrellë e tenisit për femra (WTA), si dhe nga teniset e shumta femra.

Rusja njoftoi pas ndeshjes se është një fanse e madhe e Spartak-ut që në moshën 13-vjeçare dhe se nuk ka parë asnjë provokim në të. Megjithatë, asaj iu dha një paralajmërim.

“Sa i përket fanellës së skuadrës ruse, WTA e ka paralajmëruar zyrtarisht lojtarin se ky nuk është një veprim i pranueshëm apo i përshtatshëm. Nuk presim që kjo të ndodhë më në të ardhmen”, tha WTA.

Tenistja më e mirë në botë, Iga Swiatek, ka reaguar ashpër për shkak të fanellës së rivales së saj dhe e ka diskutuar këtë me organizatën ombrellë.

Swiatek tha se ishte “e befasuar” dhe se “foli me WTA për këtë çështje”. Ajo shtoi se ka shumë tension në botën e tenisit për shkak të marrëdhënieve mes lojtarëve rusë dhe bjellorusë dhe lojtarëve të tjerë.

Ndryshe, lojtarët rusë dhe bjellorusë lejohen të luajnë në turneun profesional, por pa flamurin e vendit të tyre. E reja Potapova padyshim gjeti një mënyrë për të tërhequr vëmendjen tek “e sajat”, por nuk do ta lejojë më këtë sepse mori një paralajmërim zyrtar.

Kategoritë
Sport