Pse dështoi lojtari më i mirë i Chelsea, Eden Hazard te Real Madrid? Ka disa arsye

Eden Hazard mbush sot 32 vjeç.

Në qershor 2019, ylli i Chelsea u transferua te Real Madrid. Klubi Mbretëror pagoi rreth 100 milionë euro për belgun. Pritshmëritë për Hazard ishin të mëdha.

Por shpresat që tifozët madrilen kishin vendosur në këtë transferim u shembën shpejt.

Nga një yll i futbollit anglez, Eden është bërë një lojtar rezervë, dhe për shtypin dhe shumë tifozë, ai është bërë i rëndomtë në skuadër.

Por pse dështoi kalimi i Hazard në Madrid? Ka katër arsye për këtë

1. Qasje e gabuar ndaj rolit të Hazardit në fushë

Hazardit i pëlqen të marrë topin në krah dhe më pas të lëvizë në qendër në përgatitje për një goditje ose një pasim. Ai nuk është një anësor tipik që vrapon pa pushim nëpër fushë, ai preferon të ketë topin. Belgu duhej të konkurronte me Benzemën. Pas largimit të Ronaldos, Karim u përfshi më shumë në sulm, duke ia lënë vrapimin krahëve.

Kjo rreshtim e pengon Hazardin të zbulojë plotësisht veten, ai ka nevojë për një lloj tjetër sulmuesi.

2. Mbipesha dhe vëmendja e medias

Në Real Madrid, Hazard nuk filloi menjëherë të punonte shumë. Gjatë parasezonit, belgu tërhoqi vëmendjen e shtypit dhe fansave, por jo me lojën e tij, por me peshën e tepërt. Më vonë ai tha se gjatë pushimeve ka shtuar pesë kilogramë më tepër.

Ja një foto e tij në turneun e tij parasezonal në SHBA.

Lojtari ishte në gjendje të humbiste peshë, por hamburgerët do ta ndjekin atë për një kohë të gjatë.

3. Trauma pa fund

Lëndimet janë bërë shokët e përjetshëm të Edenit në Madrid. Ai humbi ndeshjet e para për shkak të një dëmtimi në muskul. Në dhjetor 2019, belgu pësoi një plasaritje në këmbë dhe ishte jashtë për 67 ditë. Më 10 shkurt u rikthye, por pas datës 23 u dëmtua dhe mbeti sërish pa futboll, këtë herë për 76 ditë.

4. Presioni i numrit 7

Në vitin 2019, pritshmëritë e tifozëve ishin të pakuptimta. Zidane u rikthye në postin e trajnerit, Perez shpenzoi shumë para për transferime. Dukej se Florentino vendosi të ringjallte Los Blancos dhe Hazard duhej të bëhej ylli kryesor i Real Madridit.

Në atë kohë, Eden ishte një nga më të mirët në botë dhe klubi me të drejtë i hoqi fanellën me numrin shtatë të Marianos për t’ia dhënë Hazardit. Ronaldo, një nga lojtarët më të mirë në historinë e klubit, luajti për Real Madridin për një kohë të gjatë me një shtatë në shpinë. Numri i shtatë mund të krijonte një ndjenjë shtesë përgjegjësie, motivimi, por dukej se vetëm e trembte Hazardin. Ndoshta belgu ndihej i padenjë për të veshur fanellën ikonë të klubit dhe u dobësua edhe më shumë.

Për Madridin, Eden luajti vetëm 73 ndeshje në të cilat shënoi 7 gola dhe dha 11 asistime.

A mendoni se kalimi i Hazard në Real Madrid ishte një gabim? Ndoshta mendoni se ka arsye të tjera që çuan në dështimin e belgut në klubin e ri? Ndani mendimin tuaj në komente.

Kategoritë
LajmeSport