Pse kampionati në Katar është një pikë kthese në historinë e futbollit botëror?

Pasi Federata Botërore e Futbollit (FIFA) njoftoi se Kupa e Botës në Katar ishte më e ndjekura në historinë e fazës së grupeve të kompeticionit, gazetat e Katarit në edicionet e tyre të së hënës përshëndetën në editorialet e tyre atë që ata thonë se është organizimi mbresëlënës i Kupa e Botës FIFA Katar 2022.

Gazetat theksojnë se ky turne “do të mbetet një pikë kthese në historinë e futbollit botëror”, njoftoi agjencia shtetërore e Katarit QNA.
Gazeta Al-Watan shkruan se Katari mori njohje botërore për organizimin e mirë dhe arritjet e popullit të tij në përgatitjen e Kupës së Botës.

Sipas të dhënave zyrtare të publikuara nga FIFA, 2.45 milionë tifozë i kanë ndjekur live ndeshjet e grupeve. Kjo do të thotë se mesatarisht është mbushur 96 për qind e kapacitetit të stadiumit. Për krahasim, katër vjet më parë në Rusi, rreth 2.17 milionë tifozë ndoqën ndeshjet e grupeve drejtpërdrejt nga tribuna.

Gazeta thekson më tej se Katari u siguroi tifozëve një përvojë të paharrueshme, me një futboll të shkëlqyer, duke theksuar se edhe FIFA në raportin e saj deklaroi se për herë të parë në histori, ekipet kombëtare nga të gjitha kontinentet kaluan në fazën e 16-të. të Kupës së Botës FIFA, dhe se turneu vendosi një rekord për Konfederatën Aziatike të Futbollit, me tre përzgjedhje (Australi, Japoni dhe Kore të Jugut) që arritën në fazën e eliminimit. Po kështu, dy kombëtaret afrikane, Senegali dhe Maroku, janë ndër përzgjedhjet më të mira në botë.

Në të njëjtën kohë, gazeta kujton se Stephanie Frappart u bë gjyqtarja e parë që drejtoi një ndeshje në Kupën e Botës në futbollin e meshkujve.

Prandaj, Al-Watan konkludon se ky turne do të mbetet një pikë kthese në historinë e futbollit botëror dhe se Katari, në fakt, prezantoi “turniun më të mirë, më masiv dhe më të organizuar”.

Mediat e Katarit theksuan gjithashtu progresin e dukshëm në segmentin e industrisë së transportit ajror në shtetin e Katarit, duke theksuar se ky vend ka ndërmarrë hapa të rëndësishëm në fushën e transportit të qëndrueshëm, që është shprehje e aspiratave në fushën e energjisë së pastër dhe të rinovueshme. .

Më tej, gazeta Al-Sharq thekson se në kuadër të strategjisë së bashkëpunimit ndërkombëtar me vendet pritëse të Botërorit të ardhshëm në vitin 2026 (Kanada, Meksikë dhe SHBA), dhe me qëllim të transferimit të përvojave të Katarit në segmentin e sigurisë. , dje filloi puna e programit të “monitorimit” të sigurisë së FIFA-s Botërore.Qendra e Operacioneve të Sigurisë së Kupës Katar 2022. Programi organizohet nga Komiteti i Operacioneve të Sigurisë dhe Sigurisë (SSOC) i Kupës Botërore të Futbollit Katar 2022, në bashkëpunim me organizatorët e Botërorit të ardhshëm dhe projektin e Interpolit (Stadia). Katari do të prezantojë strategjitë e sigurisë për Kupën e Botës në këtë forum.

Sipas kësaj gazete, shteti i Katarit është bërë model për sigurimin e turneut dhe arritjen e objektivave të vendosura nga SSOC që kur shteti i Gjirit Arabik fitoi ofertën për të pritur Kupën e Botës FIFA 12 vjet më parë, duke theksuar se FIFA World Kupa është në Katar në vitin 2022. edicioni më i sigurt” i këtij eventi sportiv global.

Al-Sharq e mbylli editorialin e tij duke thënë se ky bashkëpunim në transferimin e përvojës së shtetit të Katarit në sigurimin e Kupës së Botës në vendet pritëse të Kupës së Botës 2026 tregon shkallën e lartë të suksesit të arritur dhe rëndësinë e planeve të vendosura nga Katari. për të gjitha fazat që kanë të bëjnë me sigurimin e Kupës së Botës, duke përfshirë mekanizmat dhe procedurat e punës së ekipeve të sigurisë, mekanizmat koordinues ndërmjet organeve të sigurisë, ushtrimet, pajisjet dhe kurset që janë kryer gjatë viteve të mëparshme, si dhe projektet dhe skenarët më të spikatur të sigurisë. që u zbatuan.

Deri më tani, FIFA ka shprehur vazhdimisht besimin se Botërori në Katar do të jetë më i miri i organizuar ndonjëherë.

Kategoritë
Sport