Pse Lukashenko i shpërbleu me çmime shtetërore agjentët e KGB-së?

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, u ka dhënë çmime shtetërore agjentëve lokalë të KGB-së (agjencia inteligjente ruse) për rolin e tyre në atë që ai tha se ishte një operacion për të shpëtuar shoferët bjellorusë të kamionëve të bllokuar në Ukrainë që kur Rusia e pushtoi atë në shkurt.

Lukashenko tha në televizionin shtetëror se pasi filloi i ashtuquajturi “operacion special” i Rusisë, dhjetëra shoferë u bënë “peng të situatës” dhe duhej të ktheheshin në shtëpi nga shërbimet bjelloruse të sigurisë. Ai tha se dy nga shoferët u vranë.

“Ju jam mirënjohës për operacionin e kryer nga ju për të çliruar njerëzit tanë, praktikisht nga robëria”, tha Lukashenko.

Bjellorusia ka një pjesë të vendit në kufi me Ukrainën dhe Rusia dërgoi trupa nga atje kur filloi pushtimin e saj.

Kategoritë
BotaLajme