Pse Messi ngriti Kupën e Botës me mantel të zi?

ARGJENTINA fitoi Kupën e Botës pasi mposhti Francën 4:2 pas penalltive në finale. Argjentina drejtonte 2:0 deri në minutën e 80-të dhe më pas Kylian Mbappe e çoi lojën në shtesë me dy gola në më pak se dy minuta. Messi kaloi Argjentinën në epërsi në minutën e 108-të dhe Kylian Mbappe siguroi penalltinë për Francën me një hat-trick nga penalltia në minutën e 118-të.

Lionel Messi fitoi kampionatin në finalen e tij të dytë me Argjentinën dhe pas ndeshjes u shpall lojtari më i mirë i turneut. Argjentinasi i mrekullueshëm u bë lojtari i parë në histori që shënon një gol në fazën e grupeve, në fazën e 16-të, në çerekfinale, në gjysmëfinale dhe në finale.

Messi u dhurua me kupën e kampionit nga presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, të cilin Messi dhe shokët e tij e ngritën teksa kishin veshur një pelerinë të zezë që Infantino i vendosi. Rrjetet sociale filluan të shkruajnë menjëherë për mantelin “misterioz” të Messit, por ai është një “bisht”, një mantel tradicional i veshur nga qytetarët e pasur të Katarit, të cilët e veshin shpesh mbi pjesën tjetër të rrobave.

Kategoritë
Sport