Pse ndeshjet në Kupën e Botës zgjasin më shumë se 100 minuta dhe a doli diçka prej saj?

Botërori i Katarit do të mbahet mend për shumë gjëra dhe tashmë pas katër ndeshjeve të para është e qartë se ky do të jetë Botërori me ndeshjet më të gjata në histori.

Gjegjësisht, në të katër ndeshjet e zhvilluara deri më tani, lojtarët kanë kaluar më shumë se 100 minuta në fushë.

Së pari, në hapjen e kampionatit, gjyqtari Daniele Orsato e zgjati ndeshjen mes Katarit dhe Ekuadorit me gjithsej dhjetë minuta, nga pesë në pjesën e parë dhe të dytë, dhe lojtarët kaluan gjithsej 100 minuta e 18 sekonda në fushë. .

Dje u luajt ndeshja e parë e ditës mes Anglisë dhe Iranit, e cila zgjati 117 minuta e 16 sekonda rekord. Arbitri Rafael Claus lejoi që të luheshin 14 minuta e 8 sekonda më shumë në pjesën e parë dhe 13 minuta e 8 sekonda në pjesën e dytë.

Takimi mes Senegalit dhe Holandës zgjati gjithsej 102 minuta e 49 sekonda, ndërsa SHBA-Uells 104 minuta e 34 sekonda.

Falë këtyre kompensimeve të pazakonta të arbitrave, ne morëm rekorde për kohëzgjatjen e ndeshjeve në fazën e grupeve, por edhe për golat e fundit të shënuar në histori, pa përfshirë kohën shtesë.
Goli i Mehdi Taremit nga penalltia ndaj Anglisë për finalen 6:2 u shënua në minutën e 102-të dhe sekondën e 30-të të ndeshjes, ndërsa goli i dytë më i ri në histori u shënua tashmë në ndeshjen e radhës kur holandezi Davy Klaasen shënoi për 2: 0 ndaj Senegalit në minutën e 98-të e 17 sekonda.

Dhe pse ndeshja luhet për një kohë jashtëzakonisht të gjatë në Katar, shpjegoi kreu i komitetit të arbitrave të FIFA-s, Pierluigi Collina.

“Gjatë Kupës së Botës në Rusi, ne u përpoqëm të ishim më të saktë kur ishte fjala për kompensimin e kohës së humbur, kështu që edhe atëherë kishim gjashtë, shtatë ose tetë minuta shtesë. Kështu që u thamë të gjithëve që të mos habiteshin kur arbitri i katërt në Katari tregoi një numër të madh në tabelë. Nëse duam një lojë më aktive, duhet të jemi gati për këto kompensime. Le të marrim një shembull nëse shënohen tre gola në gjysmë, në atë rast humbasin pesë minuta për të festuar.” shpjegoi Collina.

Megjithatë, duke gjykuar nga fillimi i Kupës së Botës në Katar, lojtarët nuk patën shumë kohë për të luajtur me kompensimin e ri të arbitrit.
Gjegjësisht, sipas përllogaritjeve të Opta-s, mesatarisht ndeshjet në Katar janë nëntë minuta më të gjata se ato në Rusi. Në Rusi janë luajtur 97 minuta, ndërsa në Katar mesatarja deri tani është 106 minuta.

Sidoqoftë, periudha e lojës aktive mbeti e njëjtë – topi ishte në lojë për 55 minuta si katër vjet më parë ashtu edhe tani.

 

Kategoritë
Sport