Pse njerëzit në Indi konsumojnë urinën e lopës çdo ditë edhe pse dihet se është e dëmshme

Një numër i madh indianësh u tronditën nga rezultati i një studimi i cili tregoi se pirja e urinës së lopës është e dëmshme për shëndetin e njeriut. Hulumtimet kanë zbuluar se mostrat e urinës nga lopë të shëndetshme përmbajnë 14 lloje të baktereve të dëmshme.

Bakteret më të zakonshme të zbuluara në urinë janë Escherichia coli, shkaku i infeksioneve të stomakut. Ata që praktikojnë ‘Ayurveda’, një sistem alternativ, holistik mjekësor që nxjerr mësimet e tij nga shkrimet e shenjta hindu dhe i ka rrënjët në Indi për më shumë se 2000 vjet, pretendojnë shumë përfitime shëndetësore.

Ayurveda përfshin një përzierje ilaçesh bimore, vajra medicinale dhe substanca minerale, si dhe ndjekje të një diete të rreptë dhe joga dhe meditim të shpeshtë, dhe konsiderohet nga shumë në Perëndim si një pseudo-anuk.

Por të paktën 77 përqind e indianëve përdorin produkte Ayurvedic, sipas një raporti të vitit 2017, dhe ky numër pritet të rritet më tej pas pandemisë Covid-19.

Industria e një miliardë dollarësh

Industria vlen 8.8 miliardë euro dhe një kërkim i shpejtë në Google tregon shumë kompani të mëdha Ayurvedike që reklamojnë produkte.

Patanjali, kompania më e madhe Ayurvedike e Indisë, shet një ilaç që përmban urinën e lopës në shishe që kushtojnë 60 cent euro, i cili premton se “do të shërojë ekzemën, do të kontrollojë diabetin dhe kancerin”. Easy Ayurveda, një markë tjetër, u jep klientëve udhëzime të detajuara se si të distilojnë urinën, duke pretenduar se është e dobishme kundër një sërë kushtesh nga lebra në astmë.

Gjatë valës së dytë të Covid-19 shkatërruese në Indi, disa deputetë nga Partia qeverisëse e Indisë Bharatiya Janata (BJP) këshilluan votuesit e tyre të pinin urinën e lopës për të shmangur kontraktimin e virusit.

Rregullimi në sektorin e kujdesit shëndetësor indian mbetet një çështje kryesore. Kjo vlen jo vetëm për Ayurveda, por edhe për industrinë farmaceutike, të paktën 70 fëmijë në Gambia dhe 20 fëmijë në Uzbekistan vdiqën vitin e kaluar pasi konsumuan shurupe për kollën që ishin prodhuar në Indi.

Industritë farmaceutike dhe Ayurvedike të Indisë janë ndër sukseset e pakta prodhuese të vendit, kështu që ka pak vullnet politik për të zbatuar kontrolle të kontrollit të cilësisë ose për të publikuar studime kritike për industrinë.

Por në vitin 2017, një kërkesë për të Drejtën e Informacionit tregoi se gati 40 për qind e produkteve Ayurvedic të testuara nga qeveria indiane ishin nën standarde, duke përfshirë disa artikuj të shitur nga Patanjali.

Artikujt u zbuluan se përmbajnë nivele toksike të metaleve të rënda, duke përfshirë plumbin, si dhe insekticide, pesticide, tretës industrialë, antibiotikë dhe steroid.

Shumica e vendeve evropiane kanë ndaluar tani produktet Ayurvedic për shkak të shqetësimeve në lidhje me praktikat e prodhimit.

Në Mbretërinë e Bashkuar, për shkak të popullatës së saj të madhe me origjinë indiane, produktet Ayurvedic janë të disponueshme, por qindra artikuj janë ndaluar gjatë dekadës së fundit pasi u zbuluan se ishin të pasigurta.

Lidhjet politike dhe nacionalizmi

Përtej përfitimeve financiare, promovimi i Ayurvedës nga BJP përshtatet në narrativën e tyre më të madhe nacionaliste hindu dhe pronarët e kompanive të mëdha Ayurvedike mund të gëzojnë një marrëdhënie reciproke të dobishme me partinë.

Merrni Patanjali, qëllimi i të cilit është të arrijë shitje vjetore prej 18 miliardë euro deri në vitin 2025. Kompania drejtohet nga Baba Ramdev, një guru i vetëshpallur hindu jogas 57-vjeçar, i cili ka 11 milionë ndjekës në Facebook dhe mbush rregullisht stadiumet me predikimet e tij.

Z. Ramdev dilte rregullisht në skenë me kryeministrin indian Narendra Modi dhe ishte një mbështetës i zëshëm i partisë, e cila nga ana tjetër promovoi publikisht produktet e Patanjali. Ai përfshin nacionalizmin, traditën dhe vlerat kulturore të gjitha të mbështjella dhe të shitura për popullsinë indiane.

Menjëherë pasi j Modi u zgjodh për herë të parë në 2014, ai krijoi një ministri të re qeveritare për të promovuar jogën dhe Ayurveda.

Gjatë pandemisë Covid-19, zyrtarë të lartë të BJP u shfaqën në publik me Ramdev për të promovuar Coronil, një pilulë që përmban 53 kimikate bimore që ky i fundit dyshohet se shëroi një pacient nga koronavirusi në shtatë ditë.

Nuk kishte asnjë provë shkencore për këtë, dhe mjekët indianë e kritikuan ashpër produktin. Pavarësisht çështjes penale kundër Ramdev, qeveria Haryana e drejtuar nga BJP ka njoftuar se do të vazhdojë të shpërndajë Coronil për publikun.

Skandali Coronil dhe së fundmi konsumimi i urinës së lopës kanë denigruar Ayurveda si një praktikë në Indi dhe mund të shpërqendrojnë nga zbulimi i mjeteve të reja të rëndësishme për shëndetin publik.

Kategoritë
BotaLajme