Publikohet fotoja e bashkëkryesit të sulmit në Taksim

Është gjetur fotografia e të dyshuarit, të cilët erdhën së bashku në Turqi në rolin e burrit dhe gruas, të sulmuesi, i cili në shpërthimin në rrugën Istiklal vrau 6 qytetarë dhe plagosi 81 qytetarë.

Turqia u vajtua pas shpërthimit në rrugën Istiklal në Taksim, një nga rrugët më të frekuentuara në Stamboll, të dielën e 13 nëntorit.

Si pasojë e shpërthimit të pakos me bombë të vendosur në stolat e rrugës, 6 qytetarë tanë kanë mbetur dëshmorë dhe 81 persona kanë mbetur të plagosur.

Pas këtij sulmi të përgjakshëm që tronditi Turqinë, forcat e sigurisë u bënë vigjilente.

Në kuadër të hetimeve të nisura, u konstatua se emri që kreu sulmin ishte Ahlam Albashir, shtetase sirian.

Pas kryerjes së sulmit, u konstatua se sulmuesi i gjakosur, i cili fillimisht ka shkuar në punishten e tekstilit ku punonte prej 4 muajsh për të fshehur identitetin e tij, ka shkuar në adresën ku banonte në Kanarya Mahallesi në Küçükçekmece.

Sulmuesja, i cili përdorte adresa të ndryshme për t’i humbur gjurmët dhe donte të futej kontrabandë në Greqi, u kap nga operacioni i suksesshëm i forcave të sigurisë.

Së bashku me sulmuesen, Albashir, u ndaluan edhe 51 persona të përfshirë në ndihmë, nxitje dhe të përfshirë në incident.

Nga ana tjetër hetimet po thellohen për zbardhjen e ngjarjes me të gjitha përmasat e saj.

Në hetimet e bëra në lidhje me ngjarjen, u konstatua se Ahlam Albashir kishte ardhur në Turqi si ‘burrë e grua’ për të fshehur identitetin e tyre.

Me përshpejtimin e hetimeve, ekipet mësuan se ky person ishte një i dyshuar i quajtur Bilal Hassan nga PKK/YPG.

Sipas informacioneve të marra sot është gjetur fotografia e Bilal Hassanit, bashkëpunëtorit të sulmuesit.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme