Publikohet postimi i Enzo Fernandez që kishte bërë për Messin para 6 viteve

Argjentina arriti në çerekfinale të Kupës së Botës 2022 nën drejtimin e Lionel Messit. Në Argjentinë, e cila mundi Australinë 2-1, Messi kaloi idhullin e tij Maradona dhe rivalin e tij të përhershëm Ronaldon. Pas humbjes në finalen e Kupës së Amerikës në vitin 2016, në rrjetet sociale u shfaq një postim e shkruar nga një futbollist, i cili është në skuadrën e Argjentinës, drejtuar Messit, i cili shpërtheu në lot dhe u largua nga kombëtarja.

Një postim i shkruar nga Enzo Fernandez, të cilin Lionel Messi e asistoi në ndeshjen e Meksikës, drejtuar Messit në vitin 2016, kur ishte vetëm 15 vjeç, doli në dritë.

Argjentina humbi nga Kili me penallti në finalen e Copa America 2016 dhe Messi, një nga lojtarët që humbi një penallti, shpërtheu në lot. Messi, i cili u largua nga kombëtarja pas turneut, nuk e duroi dot presionin dhe u rikthye.

Enzo Fernandez, i cili në atë kohë luante futboll në infrastrukturën e River Plate, i shkroi një postim  emocionuese Messit nga llogaria e tij personale në Facebook. Postimi e Enzo Fernandez, i cili vrapon në fushë me synimin për të fituar Kupën e Botës krah për krah me Messin, është shumë e njohur në rrjetet sociale.

Postimi i Enzo Fernandez 

Si do t’ju bindim? Si do t’ju bindim kur jemi në fatkeqësi? Nuk kishim as 1 për qind të presionit që kishit mbi supe. Ju zgjoheni në mëngjes dhe shikoni në pasqyrë dhe shihni se mbi 40 milionë njerëz presin që ju të bëni diçka të mahnitshme. Është qesharake, por e vërtetë, të gjithë mendojnë kështu.

Si do t’ju bindim? Nëse nuk e kuptojmë se je lojtari më i mirë në planet, me aftësi të pakrahasueshme, por në fund të fundit njerëzore…

Si do t’ju bindim? Nëse nuk ndalemi për një moment në zhgënjimin tonë dhe e kuptojmë se ju jeni përgjegjës për zemërimin e humbjes. Le të shikohemi të gjithë në pasqyrë dhe të shohim se nuk kërkuam 1 për qind të asaj që kërkuam nga ky njeri që nuk e kemi njohur kurrë…

Bëj çfarë të duash, Lionel, por të lutem konsidero të qëndrosh. Qëndroni dhe argëtohuni. Çfarë e bën këtë lojë fisnike në këtë botë plot me printime komike; për t’u argëtuar.

Është krenaria më e madhe në botë të të shikoj me një fanellë të bardhë-blu të hapur. Luaj për argëtim sepse nuk mund ta imagjinosh se sa shumë na pëlqen kur e bën. Na falni, faleminderit.

 

 

Kategoritë
LajmeSport