Punonjësve të Kremlinit iu dha një muaj kohë për të zëvendësuar iPhone me një telefon tjetër

Punonjësit e administratës së presidentit rus u udhëzuan të zëvendësojnë iPhone me smartphone të markave të tjera dhe me një sistem tjetër operativ deri në fund të marsit.

Sipas burimeve të kompanisë së lajmeve, kërkesa e dërguar punonjësve për të zëvendësuar iPhone lidhet me çështjet e sigurisë. Kremlini beson se këto pajisje janë më të ndjeshme ndaj hakerimit dhe spiunazhit nga ekspertët perëndimorë në krahasim me telefonat inteligjentë të tjerë, raporton Ukrainian Pravda.

Punonjësit e administratës së Putinit u këshilluan të blinin telefona me sistemin operativ Android, homologët e tij kinezë ose Aurora OS (një sistem operativ rus i smartfonëve të bazuar në Linux).

Aurora OS u zhvillua nga kompania ruse Open Mobile Platform, një degë e Rostelecom.

Burimet e gazetës thonë se Kremlini madje mund të blejë telefona të rinj “të sigurt” për punonjësit e tij për ta bërë më të lehtë për ta që të heqin dorë nga teknologjia amerikane.

Kjo nuk është hera e parë që autoritetet federale u japin rekomandime zyrtarëve për përdorimin e pajisjeve ose teknologjive të tyre. Në verën e vitit 2022, zyrtarët rusë u këshilluan të ndalonin përdorimin e Zoom në favor të Trueconf-it vendas.

Kategoritë
BotaLajme