Putin feston 70-vjetorin e lindjes, patriarku i Moskës u kërkoi të gjithëve të luten për shëndetin e tij

Presidenti rus Vladimir Putin do të festojë sot 70-vjetorin e lindjes. Ndryshe nga vitet e mëparshme kur ai festonte ditëlindjen në të gjithë Rusinë, këtë herë ditëlindja e tij do të mbetet nën hijen e pushtimit rus të Ukrainës.

Me rastin e ditëlindjes së presidentit rus foli edhe Patriarku i Moskës Kirill, i cili u bëri thirrje të gjithë qytetarëve dhe priftërinjve që të luten për shëndetin e Vladimir Putinit.

Ai gjithashtu këshilloi besimtarët që të falen jo vetëm më 7 tetor, por edhe në ditët në vijim.

“Presidenti i Rusisë Vladimir Putin do të mbush sot 70 vjet. Shenjtëria e tij Patriarku i Moskës Kirill inkurajon të gjithë murgjit, priftërinjtë dhe qytetarët që të luten me zjarr në shtëpitë e tyre në këtë ditë për shëndetin e njeriut të parë të shtetit rus”, thuhet në deklaratë. letrën e patriarkut, shkruan Kommersant.

Nga rruga, në vitet e mëparshme, Vladimir Putin shpesh i kalonte ditëlindjet e tij në natyrë me bashkëpunëtorët e tij më të afërt, përfshirë ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu.

Presidenti rus festoi ditëlindjen e tij në vitin 2019 në malet e Siberisë jugore, më saktë në rajonin Tuva që kufizohet me Mongolinë.

“Putini shoqërohej nga ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu, dhe ata mblodhën kërpudha së bashku. Më vonë, ata pushuan dhe pinë çaj”, raportuan mediat ruse në atë kohë.

Kategoritë
BotaLajme