Putin në hall, po frikësohet nga rebelimi i gjeneralëve – tregon ish-anëtari i forcave ajrore

Një ish-anëtar i forcave ajrore ruse i ka thënë BBC News se Vladimir Putin ka frikë nga rebelimi i gjeneralëve të tij.

Gleb Irisov, i cili u largua nga vendi, është gjithashtu një ish-korrespondent ushtarak i një agjencie ruse të lajmeve dhe thotë se e njeh komandantin e ri përgjegjës për luftën kundër Ukrainës, Sergei Surovikin.

Duke folur për Newshour, Irisov tha se Surovikin u emërua për shkak të “besnikërisë së tij të thellë” ndaj regjimit dhe presidentit rus personalisht.

Ai shtoi se udhëheqësi rus tani ka frikë nga një lloj rebelimi nga gjeneralët.

Irisov tha se ai filloi të kundërshtonte qeverinë gjatë kohës së tij në ushtri, duke vëzhguar neglizhencën që komanda e tij tregoi ndaj njerëzve.

Ai e përshkroi luftën si një katastrofë për Ukrainën dhe Rusinë që ishte e rrezikshme për botën.

Irisov është pesimist për mundësinë e ndryshimit në vendin e tij në çdo kohë së shpejti, pavarësisht nga viktimat e shumta dhe efektet e rënda ekonomike të luftës.

Kategoritë
BotaLajme