Putin nënshkruan dekretin për marrjen në pronësi të centralit bërthamor në Zaporizhzhia

Në një dekret të veçantë, Putin urdhëroi qeverinë të botojë një tekst të ri të Kushtetutës ruse me ndryshime në numrin e rajoneve

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi qeverinë sot “të marrë në pronësi federale objektet e termocentralit bërthamor Zaporizhzhia dhe pronat e tjera të nevojshme për zbatimin e aktiviteteve të tij”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një dekret të veçantë, ai urdhëroi qeverinë të botojë një tekst të ri të Kushtetutës ruse me ndryshime në numrin e rajoneve.

Faqja e internetit e Kremlinit tha se nevoja u ngrit për shkak të “bashkimit të katër rajoneve të reja me Rusinë”.

Më herët gjatë ditës, presidenti rus miratoi ratifikimin e “pranimit” të rajoneve Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson të Ukrainës në Federatën Ruse.

Të martën, parlamenti rus ratifikoi marrëveshjet për aneksimin e rajoneve të Ukrainës.

Të premten e kaluar, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi marrëveshje me autoritetet separatiste të katër rajoneve të shkëputura të Ukrainës për t’u bashkuar me Rusinë, pas referendumeve të mbajtura më 23-27 shtator.

Referendumet ndodhën më shumë se shtatë muaj pas luftës së Rusisë kundër Ukrainës që filloi më 24 shkurt.

Ato janë dënuar nga komuniteti ndërkombëtar, ndërsa vendet evropiane dhe SHBA-ja i quajtën ato si “mashtrim”, duke nënvizuar se nuk do të njihen.

Kategoritë
BotaLajme