Putin: Turqia, një “rrugë e besueshme” për dërgesat e gazit nga Rusia

Gjatë një takimi me homologun e tij turk Recep Tayyip Erdoğan në margjinat e samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) në Samarkand, Uzbekistan, Putin falënderoi presidentin Erdoğan për marrëveshjen e grurit në Ukrainë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha se Türkiye është një “rrugë e besueshme” për dërgesat e gazit rus, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjatë një takimi me homologun e tij turk Recep Tayyip Erdoğan në margjinat e samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) në Samarkand, Uzbekistan, Putin falënderoi presidentin Erdoğan për marrëveshjen e grurit në Ukrainë.

Ai tha se shpreson që gruri ukrainas do të arrijë në vendet më të varfra, duke shtuar: “Ky qëllim ende nuk është arritur”.

Putin tha se Rusia ka marrë sinjale pozitive për dërgimin e mundshëm të grurit rus përmes porteve turke.

Putin gjithashtu tha se Moska dhe Ankaraja nënshkruan dokumentet përfundimtare në lidhje me ndërtimin e centralit bërthamor Akkuyu, duke shpresuar se centrali do të vihet në funksion në vitin 2023, siç ishte planifikuar.

Rusia dhe Türkiye koordinojnë ngushtë pozicionet për çështjet ndërkombëtare, tha ai, duke shtuar se Moska do të mirëpresë punën e Ankarasë në Organizatën e Bashkëpunimit të Shangait.

Kategoritë
BotaLajme