Putini iu përgjigj udhëheqësve të G7: Nëse i hiqni rrobat, do të ishte një pamje e neveritshme

Presidenti rus Vladimir Putin tha të mërkurën se do të ishte një “pamje e neveritshme” nëse liderët e G7-ës i hiqnin rrobat e tyre në një samit të fundit në Gjermani.

Përpara një takimi në samitin e G7 në Schloss Elmau, Gjermani, të dielën, udhëheqësit e G7 teksa pozonin për një foto në grup bënë shaka me prirjen e Putinit për fotot pa këmishë.

“Nuk e di se si planifikonin të zhvisheshin, sipër apo poshtë belit”, u tha Putin gazetarëve gjatë një vizite në Turkmenistan, duke shtuar se ai “mendonte se do të ishte një pamje e neveritshme gjithsesi”.

Putini më pas i këshilloi udhëheqësit e G7 se nevojiteshin stërvitje dhe më pak pije për të arritur harmoninë midis trupit dhe shpirtit, raportoi agjencia ruse e lajmeve TASS.

Kryeministri britanik Boris Johnson të dielën, teksa ishte ulur me kolegët e tij udhëheqës të G7 në një tryezë të rrumbullakët, e pyeti nëse duhet të mbante një xhaketë për foton. “Ne duhet të tregojmë se jemi më të fortë se Putini”, shtoi ai.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau më pas bëri shaka se do të kërkonte “të hipni në një kalë lakuriq deri në bel”, duke iu referuar pozave të shpeshta të Putinit për fotot “macho”, të tilla si ato në të cilat ai kalëronte një këmishë pa këmishë.

Kategoritë
BotaLajme