Qytetarja greke demanton lajmet e mediave greke se kinse është keqtrajtuar nga mjekët turq

Një gazetë në Greqi pretendosi se një shtetas grek , i plagosur nga shpërthimi në Taksim, ishte keqtrajtuar në Turqi. Megjithatë, shpifjet e shtypit grek u mohuan nga vetë qytetarët e tij. “Mjekët turq më trajtuan shumë mirë”, tha Depola.

Sulmi në rrugën Istiklal, që ngriti në këmbë botën, pushton edhe axhendën e Greqisë. Dje, në një gazetë greke, gjatë sulmit u plagos një grua greke e quajtur Anna Depola; Thuhet se Turqia i kërkoi Depolës para për trajtim dhe ishte keqtrajtuar.

Depola, e cila shkoi për mjekim në Greqi pas lajmit skandaloz, i mohoi zyrtarisht akuzat. Binte në sy se fjalët e Depolës, i cili tha: “Mjekët turq u kujdesën shumë për mua”, ishin në kryetitujt e gazetës, e cila shpif edhe për Turqinë.

Në sulmin me bombë në rrugën Istiklal, i cili ndodhi të dielën dhe tronditi gjithë Turqinë, humbën jetën 6 persona dhe shumë të plagosur. Ndërkohë që sulmi pushtoi edhe axhendën botërore, dje në gazetën greke Proto Thema u bënë deklarata skandaloze.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme