Rada Trajkoviq për Vuçiqin: E kuptoj si pacient, por jo si president

“Me një gjendje të tillë psiko-fizike, nuk mendoj se do të kishte kaluar një ekzaminim mjekësor dhe do të kishte marrë sigurinë se është i aftë të kryejë funksionin e presidentit të shtetit. Unë jam mjek dhe mundohem shumë ta kuptoj si pacient, por si president nuk mundem”, thotë Rada Trajkoviq, kryetare e Lëvizjes Evropiane Serbe dhe këshilltari i sapoemëruar i ministrit në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq, duke komentuar fyerjet që presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka shqiptuar ndaj tyre. llogari në ditarin e televizionit Pink.

“Ata imagjinuan se mund të shkonte kështu, zgjodhën llumin më të keq serb, më të keqin, nga fundi i vaskës”. Rashiq, Radu Trajkoviq, nuk ekziston më lart. Thjesht nuk ka më keq. Të cilët nuk e kanë besimin e askujt në Kosovë dhe Metohi, por kanë besimin e djallit terrorist Albin Kurti dhe kanë besimin e agjencive perëndimore që i kanë vënë në atë pozitë, duke menduar se kështu do ta shkatërrojnë Serbinë”, tha. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një dalje në të përditshmen kombëtare të Televizionit Pink, duke folur për emërimin e kryetarit të Partisë Demokratike Progresive, Nenad Rashiq, në postin e ministrit për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës.

Duke reaguar ndaj këtyre ofendimeve, Rada Trajkoviq në një prononcim për Nova.rs ka thënë se Vuçiq ka kompromentuar funksionin e presidentit të vendit.

“Kam menduar se pozita e presidentit e detyron të jetë më normal. Por ai u këput. Ai e kompromentoi veten plotësisht retorikisht. Ai është ai që është dhe këto fjalët e tij… Ky është ai, megjithatë, problemi është se ai është edhe president i vendit. Dhe me këtë paraqitje ai i ka shkaktuar dëme të mëdha Serbisë. Ky është një agresion që kufizohej me një lloj diagnoze. Me një gjendje të tillë psikofizike, e mbi të gjitha mendore, mendoj se nuk do të kishte kaluar kontrollin mjekësor dhe do të kishte marrë sigurinë se është i aftë të kryejë funksionin e presidentit të shtetit. “Unë jam mjek dhe vërtet përpiqem ta kuptoj si pacient, por si president nuk mundem”, tha Trajkoviq.

 

Kategoritë
LajmeRajoni