Rafael Nadal eliminohet nga “Australian Open”

Në turneun e parë të tenisit Grand Slam në “Australian Open”, kampioni Rafael Nadal u eliminua në raundin e dytë

Në turneun e parë të tenisit Grand Slam në “Australian Open”, kampioni Rafael Nadal u eliminua në raundin e dytë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Turneu i cili u mbajt në Melbourne të Australisë vazhdoi me ndeshjet e ditës së tretë.

Spanjolli Nadal, i cili ka fituar më shumë kampionate me 22 fitore të Grand Slam-it për meshkuj, u përball në raundin e dytë të turneut me Mackenzie Mcdonald të SHBA-së. Nadal, i cili pati vështirësi në fushë për shkak të një dëmtimi në fund të setit të dytë i dha lamtumirën “Australian Open” herët pasi humbi ndaj kundërshtarit të tij me 0-3 në sete (6-4, 6-4 dhe 7-5).

Kanadezi Felix Auger-Aliassime fitoi 3-2 kundër sllovakut Alex Molcan në vendin e 54-të me sete që përfunduan 3-6 (3-6, 6-3, 6-2, 6-2) dhe kaloi në raundin e tretë.

Italiani Jannik Sinner mundi argjentinasin Tomas Martin Etcheverry me rezultatin 3-0 në sete (6-3, 6-2, 6-2) dhe kaloi në raundin e 3-të.

Swiatek në raundin e tretë

Numri 1 i botës, polakja Iga Swiatek, e cila ka fituar 3 tituj Grand Slam për femra, mposhti kolumbianen Camila Osorio me rezultatin 2-0 në sete 6-2 dhe 6-3 dhe kaloi në raundin e tretë.

Jessica Pegula e SHBA-së duke fituar ndaj Aliaksandra Sasnovich nga Bjellorusia me rezultatin 2-0 në sete (6-2, 7-6) dhe Diana Shnaider nga Rusia me rezultatin 2-1 në sete (3-6, 7-5, 6-3) kaloi në raundin e tretë.

Ukrainasja Anhelina Kalinina fitoi 2-0 me sete të kompletuara 7-5 dhe 6-4 përballë Petra Kvitova-s nga Çekia, e cila ka dy kampionate Grand Slam.

Kategoritë
LajmeSport