Ramzan Kadyrov ka refuzuar të takojë ushtarët e tij që janë liruar nga robëria ukrainase

Udhëheqësi Çeçen Ramzan Kadyrov ka refuzuar të takojë ushtarët e tij që janë liruar nga robëria ukrainase. Ai tha se “një ushtar çeçen nuk duhet të ketë arsye për t’u kapur”. Të shtunën, pesë ushtarë çeçenë u mirëpritën nga të afërmit dhe zyrtarët e qeverisë në Grozny, kryeqyteti i Republikës Çeçene, pasi u shkëmbyen me robër lufte ukrainas.

Kryetari i Parlamentit çeçen, Magomed Daudov, tha se ushtarët çeçenë u kapën më 14 dhjetor dhe negociatat për lirimin e tyre “mbaheshin sekret”. Megjithatë, në një postim në Telegram, Kadyrov konfirmoi se ai nuk ishte në mesin e atyre që përshëndetën të kthyerit, duke shkruar se çeçeni “luftëtari duhet të provojë se nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të kapej”.

Ai i thirri ata përsëri në fushën e betejës
Duhet ta vërtetosh duke u rikthyer në vijën e parë”, theksoi ai. Ai pohon se ishte “çështje nderi” që një ushtar të tregonte se nuk i shmangeshin betejës, pra “se nuk kishin frikë të përballeshin me armikun dhe nuk kërkonin mundësinë për të ulur armët”.

Ai vuri në dukje shembullin e ushtarit çeçen Kirgistan Mushikanov, i cili u plagos dhe u kap në Ukrainë, por pas çlirimit dhe shërimit të tij, ai iu bashkua njësive të Kadyrov, raporton Newsweek.

“Duhet të ishin të kujdesshëm me çdo plumb”
“Sigurisht, robëria nuk është krim dhe ne jemi të kënaqur që luftëtarët mbijetuan”, ka shkruar Kadyrov. Megjithatë, ai theksoi se ushtarët e tij kishin njoftuar para kapjes se municionet po mbaronin dhe sugjeroi se duhet të ishin të kujdesshëm me “çdo plumb”.

Ai pranoi se një pjesë e fajit i takon atij sepse ushtarët nuk ishin “të përgatitur sa duhet”, por tha se ushtarët e liruar “tani kanë mundësinë të dëshmojnë veten, shokët e tyre, komandantin dhe mbarë vendin”. Ushtarët çeçenë u liruan si pjesë e një shkëmbimi të robërve të luftës në të cilin kompania private ushtarake Wagner ktheu 130 ushtarë ukrainas.

Kategoritë
BotaLajme