Rashiq: Pogromi i heshtur i serbëve në Kosovë për shkak të Listës Serbe dhe “vëllait të tyre të madh”

Ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq, ka thënë se është dashur të vizitojë dy të rinj serbë të plagosur në afërsi të Shtërpcës, por është refuzuar për shkak të rregullave të vendosura nga lista e Beogradit dhe Srpska.

“Drejtuesit e klinikave kanë frikë nga pamja jonë sepse ekziston një rregull i vendosur nga strukturat në Beograd, i cili transmetohet përmes Listës Serbe, e ai është se nuk ka bashkëpunim me ne nga institucionet e Kosovës, por edhe me institucionet ndërkombëtare. ”, tha Rashiq në Danu live në N1.

Ai tha se në 10 vitet e fundit është bërë një “pogrom i heshtur i serbëve”, pikërisht për shkak të Listës Serbe.

Ai tha se “njerëzit që janë absolutisht sinonim i dorëzimit, shitjes dhe dhënies së tokës serbe” tani po thonë se serbët nga Kosova nuk duhet të bashkëpunojnë me autoritetet e Kosovës dhe organet ndërkombëtare.

Dita-ditës jemi gjithnjë e më pak, për shkak të “vëllait të tyre të madh” të gjithë po vuajmë dhe serbët janë gjithnjë e më pak, tha Rashiq.

Gazetari Milivoje Mihajloviq thotë se pas pushkatimit të të rinjve serbë, biografia e sulmuesit u publikua në disa faqe në gjuhën shqipe dhe filluan thashethemet se ai e bëri këtë për t’u hakmarrë për babain e tij që vdiq si luftëtar i UÇK-së.

 

Kategoritë
LajmeRajoni