Reagimi nga ambasada turke në Bosnje: Turqia nuk blen grurë të vjedhur nga Rusia në Ukrainë

Ambasada turke në Bosnje dhe Hercegovinë theksoi se Turqia nuk blen grurë nga Rusia që dyshohet se është vjedhur nga Ukraina, por se ajo bëhet nga individë në Turqi.

Javën e kaluar, ambasadori i Ukrainës në Turqi, Vasil Bodnar, deklaroi se Turqia është në mesin e blerësve të drithit të përmendur. Megjithatë, Ambasada Turke i referohet shpjegimit të mëvonshëm të Ambasadës së Ukrainës.

Kjo deklaratë e Ambasadës së Ukrainës nuk i referohet Turqisë, por personave të caktuar në Turqi. Ambasada në fjalë e ka sqaruar këtë çështje me një korrigjim të mëvonshëm, duke thënë se kanë bashkëpunuar me autoritetet turke për identifikimin e personave në fjalë. tha ambasada turke në Bosnje dhe Hercegovinë.

KËRKOJNË HETIM

Kievi pretendon se Turqia blen edhe grurë nga Rusia që është vjedhur nga Ukraina

Kujtojmë se, sipas departamentit të inteligjencës së Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, drithërat e vjedhura transportohen edhe me anije ruse në portin sirian të Latakias. Ata pretendojnë se rusët transportuan edhe 1500 tonë drithë me kamion nga rajoni Kherson në gadishullin e Krimesë. Egjipti ka refuzuar të pranojë një nga dërgesat e grurit nga Rusia.

CNN publikoi foto të marra nga satelitët, të cilat thuhet se tregojnë grurë të vjedhur.

Moska mohon akuzat e Ukrainës. Ndërkohë, Ukraina, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë akuzuar Rusinë për përdorimin e ushqimit si armë. Rusët kanë theksuar se do të mundësojnë eksportin e ushqimeve, por nëse hiqen sanksionet, shkruan Jerusalem Post.

Kategoritë
BotaLajme