Realiteti që i ka shpëtuar Evropës prej vitesh: Ky vend është në rrugën e tij për t’u bërë fuqia më e fortë ushtarake

Polonia dëshiron të arrijë epërsinë ushtarake në Evropën kontinentale dhe për ta arritur këtë, do të marrë sasi të mëdha armësh nga Koreja e Jugut.

Kur një raketë e humbur ra në një qytet të vogël polak në kufirin me Ukrainën javën e kaluar, duke vrarë dy persona, shumë zyrtarë evropianë ishin të shqetësuar se si do të reagonte Polonia nëse do të zbulohej se rusët e kishin lëshuar raketën, raporton Politiko.

Mosbesimi i gjatë i Polonisë ndaj çdo gjëje ruse dhe antipatia e thellë e qeverisë aktuale ndaj Moskës kanë ngritur shqetësime nga Brukseli në Berlin se Varshava mund të bëjë diçka të nxituar.

Megjithatë, në vend që të humbiste durimin, Varshava ishte stoike, duke vënë forcat e saj të armatosura në gatishmëri, duke mbajtur barutin të thatë derisa u bë e qartë se çfarë kishte ndodhur, analizoi Politiko.

Përfundimi është, domethënë, se ishte një raketë kundërajrore e lëshuar nga Ukraina për t’u mbrojtur nga një sulm rus që shkoi në rrugë të gabuar.

Kjo qetësi buronte nga një realitet i thjeshtë që i kishte shpëtuar shumicës së Evropës për vite me radhë: Polonia ka padyshim ushtrinë më të mirë në Evropë. Dhe vetëm do të bëhet më i fortë.

Paranoja e Polonisë për Rusinë e bëri atë të shmangte besimin mbizotërues në pjesën më të madhe të Evropës se lufta konvencionale është një gjë e së kaluarës. Në vend të kësaj, ata po ndërtojnë atë që tani është në rrugën e duhur për t’u bërë forca më e madhe tokësore e BE-së.

“Ushtria polake duhet të jetë aq e fuqishme sa të mos ketë nevojë të luftojë vetëm për shkak të fuqisë së saj,” tha kryeministri Mateusz Morawiecki në prag të festës së Pavarësisë së Polonisë. Ky është një ndryshim që rezonoi me aleatin e domosdoshëm të Polonisë.

“Polonia është bërë partneri ynë më i rëndësishëm në Evropën kontinentale,” tha një zyrtar i lartë ushtarak amerikan në Evropë, duke përmendur rolin kyç që Polonia ka luajtur në mbështetjen e Ukrainës dhe forcimin e mbrojtjes së NATO-s në Baltik.

Ndërsa Gjermania, tradicionalisht një aleat kyç i SHBA-së në rajon, mbetet shtylla kurrizore si një qendër logjistike, debatet e pafundme të Berlinit se si të ringjallë ushtrinë e saj dhe mungesa e një kulture strategjike pengojnë efektivitetin e saj si partner, tha zyrtari.

Ndërsa Gjermania vazhdon të debatojë detajet e asaj që ajo e quan “Zeitenwende”, ose pikë kthese strategjike e shkaktuar nga operacioni ushtarak i Rusisë në Ukrainë, Polonia tashmë po investon shumë.

Varshava ka njoftuar se do të rrisë shpenzimet e synuara të mbrojtjes nga 2.4 përqind e prodhimit të brendshëm bruto në 5 përqind. Ndërkohë, Gjermania, e cila shpenzoi rreth 1.5 për qind të PBB-së për mbrojtjen vitin e kaluar, po debaton nëse mund të ruajë objektivin prej 2 për qind të NATO-s, pasi ka shteruar një fond investimi për mbrojtjen prej 100 miliardë eurosh të miratuar më parë këtë vit.

Ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Błaszczak premtoi në korrik se vendi i tij do të kishte “forcat tokësore më të fuqishme në Evropë” dhe ai është në rrugë të mbarë.

Polonia tashmë ka më shumë tanke dhe obusa se Gjermania dhe është në rrugën e duhur për të pasur një ushtri shumë më të madhe, me një synim prej 300,000 ushtarësh deri në vitin 2035, krahasuar me 170,000 aktualisht të Gjermanisë. Sot, ushtria polake numëron rreth 150,000 anëtarë, nga të cilët 30,000 i përkasin Forcave të reja të Mbrojtjes Territoriale të krijuara në 2017.

Fjala është për ushtarët e fundjavës, të cilët i nënshtrohen stërvitjes 16-ditore, pasuar nga kurse rifreskimi.

Në fillim ato u panë si një shaka, por suksesi i Ukrainës në përdorimin e një milicie të lëvizshme të pajisur me raketa antitanke dhe kundërajrore tani e bën idenë shumë më të arsyeshme.

“Sot, ato dyshime janë zhdukur,” tha Błaszczak gjatë një ceremonie të fundit të betimit të trupave të reja territoriale./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme