Rebelët ‘Houthi’ sulmojnë Emiratet e Bashkuara Arabe gjatë vizitës së presidentit izraelit

Emiratet e Bashkuara Arabe të hënën( 31 janar) kapën dhe shkatërruan një raketë balistike, incidenti i tretë i tillë i këtij muaj, sipas autoriteteve, ndërsa Presidenti izraelit vizitoi vendin.

“Sulmi nuk shkaktoi asnjë humbje. Mbetjet e raketës balistike ranë jashtë zonave të banuara,” tha Ministria e Mbrojtjes e Emirateve të Bashkuara Arabe në Twitter.

Ai vjen pas një sërë sulmesh në Emiratet e Bashkuara Arabe këtë muaj nga rebelët Houthi të mbështetur nga Irani në Jemen.

Houthi-t nisën një sulm me dron më 17 janar , duke vrarë tre punëtorë të huaj në kryeqytetin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Abu Dhabi.

Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite që lufton Houthi-t u përgjigj me sulme ajrore në kryeqytetin e Jemenit që vranë të paktën 12 persona.

Houthi-t lëshuan përsëri raketa më 24 janar , por Emiratet e Bashkuara Arabe i kapën ato me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara.

Pas atij sulmi, një zëdhënës i Houthi paralajmëroi se grupi do të “zgjeronte operacionet e tyre gjatë fazës tjetër” dhe paralajmëroi kompanitë e huaja të largoheshin nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Sulmi i së hënës ndodhi gjatë vizitës së vazhdueshme të presidentit izraelit Isaac Herzog në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Presidenti dhe shoqëruesi i tij nuk ishin në rrezik dhe vizita pritet të vazhdojë siç ishte planifikuar, tha një zëdhënës presidencial izraelit

Të dielën, Herzog u takua me Princin e Kurorës së Abu Dhabit, Sheikun Mohammed bin Zayed Al-Nahyan në Abu Dhabi dhe dënoi sulmet terroriste që synonin Emiratet e Bashkuara Arabe, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve të Emirateve të Bashkuara Arabe WAM.

Herzog do të vizitojë dhe Dubai Expo përpara se të kthehet në Izrael.

Emiratet e Bashkuara Arabe janë një anëtare e koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite që ka qenë në luftë për vite me rebelët Houthi të mbështetur nga Teherani, të cilët kontrollojnë pjesën më të madhe të Jemenit.

Ofensiva filloi në vitin 2015 për të rivendosur qeverinë e njohur ndërkombëtarisht të Jemenit, pasi ajo u rrëzua nga Houthis.

Koalicioni ka intensifikuar sulmet e tij në vendin e shkatërruar nga lufta pas sulmeve të Houthi në Emiratet e Bashkuara Arabe këtë muaj.

Në vitin 2019, Emiratet e Bashkuara Arabe tërhoqën shumicën e trupave të saj nga Jemeni, pasi privatisht e konsideruan luftën të pafitueshme.

Fushata dështoi të shtypte rebelët, por mori një numër të madh humanitar, me mijëra jemenas të vdekur dhe kequshqyerje dhe sëmundje të përhapura.

Kohët e fundit, Emiratet e Bashkuara Arabe i janë rikthyer konfliktit, duke mbështetur grupet jemenase në pikat e ndezjes si provincat e pasura me naftë Shabwa dhe Marib.

Kategoritë
BotaLajme