Ronaldo do të fitojë 200 milionë euro shtesë për promovimin e Arabisë Saudite

Cristiano Ronaldo do të dyfishojë pagën e tij vjetore prej 200 milionë eurosh duke promovuar ofertën e Arabisë Saudite për të pritur Kupën e Botës në vitin 2030, duke rritur kështu të ardhurat e tij në rreth 1 milionë euro në ditë.

Sulmuesi portugez me përvojë nënshkroi për Al-Nassr muajin e kaluar pasi u shkarkua nga Manchester United.

Ronaldo (37) nënshkroi një kontratë të pabesueshme dyvjeçare me vlerë 200 milionë euro në sezon me skuadrën nga Arabia Saudite Pro League.

Dhe ky do të jetë vetëm fillimi i fitimeve të tij në Lindjen e Mesme.

Sipas agjencisë së lajmeve AFP, Ronaldo do të marrë 200 milionë euro shtesë për të promovuar ofertën e Arabisë Saudite për të organizuar Kupën e Botës 2030.

Është e paqartë nëse këto 200 milionë euro të reja do të paguhen në një shumë të vetme, por ai patjetër mund të vendosë 400 milionë euro në xhepin e tij për vitin, ose rreth një milionë euro në ditë.
Çdo ndërhyrje në ofertën e Arabisë Saudite për të pritur Kupën e Botës 2030 do ta bënte ish-yllin e Real Madridit të promovonte një ofertë rivale për vendin e tij.

Përkatësisht, Portugalia, së bashku me Spanjën dhe Ukrainën, po përgatiten gjithashtu në përpjekje për të marrë të drejtën e pritjes për garën e vitit 2030.

Spanja tashmë ka pritur Kupën e Botës, ndërsa Portugalia dhe Ukraina nuk e kanë marrë ende këtë nder.

Arabia Saudite po konkurron së bashku me Egjiptin dhe Greqinë në atë që do të ishte një turne i madh në tre kontinente.

Kategoritë
Sport