Rooney e këshilloi Mbappen të largohej nga PSG, i rekomandoi dy klube

Edhe pse duke luajtur për Francën në finalen e Botërorit të Katarit, ai u mposht nga Argjentina, sulmuesi i PSG-së, Kylian Mbappe mori komplimente të shumta dhe tani ka ardhur një këshillë.

Ish-sulmuesi i Anglisë dhe Manchester United, Wayne Rooney, beson se Mbappe duhet të largohet nga PSG në mënyrë që të shfrytëzojë potencialin e tij. Ai pretendon se francezi nuk do të konsiderohet i madh nëse nuk luan në një ligë më të mirë.

“Unë mendoj se ai duhet të largohet nga klubi dhe të shkojë në Premiership. PSG është një klub i madh, por Mbappe ka bërë gjithçka që mundet në Ligue 1. Megjithatë, nëse ai dëshiron të arrijë nivelin e Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos, atëherë ai ka për t’u bashkuar me Manchester United ose Real Madrid”, tha Rooney.

Gjithsesi, sjellja e Mbappe-s nuk është një detyrë e lehtë dhe këtë e dinë mirë drejtuesit e Realit, pasi nuk e kanë arritur tashmë një herë. Kylian ka një kontratë fitimprurëse që zgjat deri në vitin 2025 dhe PSG duhet të marrë një mega ofertë për të rënë dakord për negociatat.

Kushtet fantastike e bindën Mbappen të refuzonte Realin dhe të zgjaste qëndrimin në Francë. Ishte jashtëzakonisht e rëndësishme që Mbappe si lojtar i PSG-së të shkonte në Katar për Kupën e Botës, por Kupa e Botës tashmë ka përfunduar.

United është ndoshta një opsion më pak realist, sepse është larg nga lavdia që gëzonte Ronaldo ndërsa luante për Djajtë e Kuq dhe duke i ndihmuar ata të fitonin tituj.

Kategoritë
Sport