Rrëzohet avioni luftarak i SHBA-së F-35

Një avion F-35B, i cili ishte në një fluturim stërvitor në bazën e përbashkët ajrore Fort Worth në SHBA, u rrëzua gjatë një ulje vertikale.

Nga ana tjetër, piloti i mbijetoi aksidentit me metodën e nxjerrjes së sediljes.

Zëdhënësi i Pentagonit, Patrick Ryder, në një pyetje në lidhje me këtë temë, deklaroi se avioni ende nuk i është dorëzuar qeverisë amerikane, ai ishte avioni i prodhuesit Lockheed Martin dhe ishte fluturuar vetëm nga një pilot i ushtrisë amerikane.

Sipas raportit të AA, Ryder ka theksuar se gjendja e pilotit është e mirë.

Kategoritë
BotaLajme