Rrëzohet në del helikopteri zjarrfikës në Greqi, katër anëtarët e ekuipazhit rezultojnë të zhdukur

Një helikopter zjarrfikës Mi 8, i cili mori pjesë në një operacion për shuarjen e zjarrit të madh në Samos, u rrëzua pasditen e sotme në det në zonën e Agios Minas, në veri të Paleochorit.

Në bordin e helikopterit ndodheshin 4 persona, 3 të huaj dhe 1 grek të cilët rezultojnë të zhdukur.

Helikopteri zjarrfikës Mi-8 u rrëzua dhe u rrëzua në det në rrethana të paspecifikuara aktualisht.

Burime ushtarake thonë se helikopteri është rrëzuar 300 metra në perëndim të plazhit të Plakës.

Ekipet e emergjencës po kryejnë operacione të mëdha kërkim-shpëtimi  për katër anëtarët e ekuipazhit të helikopterit.

Helikopteri Mi 8 është dhënë me qira nga Brigada e Zjarrfikësve dhe Ministria e Mbrojtjes Civile dhe Ndryshimeve Klimatike për të mbështetur forcat ajrore të zjarrfikësve. Është një helikopter i prodhimit rus i përdorur si nga Rusia ashtu edhe nga Ukraina. Nuk është e qartë nëse ekuipazhi prej tre vetësh i pilotëve dhe inxhinierit të fluturimit janë rusë apo ukrainas.

Në internet është publikuar një foto e cila duket se tregon momentin kur helikopteri i zjarrfikësve u rrëzua në det. Vërtetësia e fotos nuk është konfirmuar ende nga Ministria e Mbrojtjes Kombëtare, Ministria e Mbrojtjes Civile dhe Zjarrfikëset.

Sipas burimeve spitalore, EKAB dhe spitali Samos janë në gatishmëri për pritjen dhe trajtimin e katër anëtarëve të ekuipazhit.

Kategoritë
BotaLajme