Rruga Istiklal në Istanbul, përsëri e hapur për këmbësorët

Në rrugën e frekuentuar, e cila tashmë patrullohet nga policia, janë hequr ulëset.

Rruga e njohur Istiklal, pranë sheshit Taksim në Istanbul, është rihapur për këmbësorët pas shpërthimit vdekjeprurës të së dielës nga i cili jetën humbën gjashtë persona dhe 81 të tjerë u plagosën, raporton Anadolu Agency (AA).

Në rrugën e frekuentuar, e cila tashmë patrullohet nga policia, janë hequr ulëset.

Ndërkohë ministri turk i Brendshëm, Süleyman Soylu, njoftoi se është kapur personi i dyshuar në sulmin terrorist.

“Vlerësimi ynë është se urdhri për sulmin terrorist vdekjeprurës ka ardhur nga Ayn al-Arab në veri të Sirisë, ku PKK/YPG ka selinë e saj siriane”, shtoi Soylu.

Autoritetet dhe zyrtarët e shumë vendeve dhe organizatave ndërkombëtare dënuan sulmin e djeshëm me bombë që ndodhi në një rrugë të frekuentuar të Istambulit dhe dërguan mesazhe mbështetjeje për popullin dhe udhëheqjen e Türkiyes.

Kategoritë
BotaLajme